Dolní Lužice

Dolní Lužice je téma, které v posledních letech upoutalo pozornost lidí po celém světě. Ať už kvůli svému významu ve společnosti nebo jeho dopadu na každodenní život, Dolní Lužice zaujal ústřední místo v současných konverzacích a debatách. Od svého vzniku Dolní Lužice vyvolává zvědavost a kontroverze, což z něj činí fascinující téma k prozkoumání a diskuzi. V tomto článku důkladně prozkoumáme všechny aspekty Dolní Lužice, od jeho vzniku až po jeho dopad na dnešní svět, s cílem osvětlit toto téma a poskytnout hlubší pochopení jeho důležitosti.

Dolní Lužice
Niederlausitz (de)
Dolna Łužyca (dsb)
Lusatia inferior (la)
 Lužické markrabství 14101952 Německá demokratická republika 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Dolní Lužice v rámci Koruny České a Svaté říše římské roku 1618
Obyvatelstvo
Státní útvar
Vznik
1076 – získal lénem část území pozdější Horní Lužice a část Dolní Lužice (Východní Marku) český kníže a posléze král Vratislav II.
Zánik
1952 – byly obě Lužice zrušeny, Dolní Lužice byla v rámci NDR začleněna do Chotěbuzského kraje
Státní útvary a území
Předcházející
Lužické markrabství Lužické markrabství
Následující
Německá demokratická republika Německá demokratická republika

Dolní Lužice (německy Niederlausitz, dolnolužickosrbsky Dolna Łužyca, hornolužickosrbsky Delnja Łužica, polsky Dolne Łużyce, latinsky Lusatia inferior) je historické území, které je od roku 1945 rozděleno mezi Německo a Polsko. Téměř celá německá část Dolní Lužice je součástí spolkové země Braniborsko, zatímco vesnice Geierswalde (lužickosrbsky Lejno), Kromlau (lužickosrbsky Kromola) a město Lauta (lužickosrbsky Łuty) náležejí od roku 1990 k Sasku. Menší polská část je součástí Lubušského vojvodství. Centrem Dolní Lužice je Chotěbuz (německy Cottbus, dolnolužickosrbsky Chóśebuz, hornolužickosrbsky Choćebuz) v dnešním Braniborsku. V letech 13481635 byla Dolní Lužice součástí České koruny.

Historie

Lužice byla pravděpodobně pojmenována podle starosrbského názvu řeky Lug, což v překladu znamená močál. Do 14. století nebylo užíváno pojmu Dolní Lužice, jednalo se o Markrabství lužické, pro Horní Lužici se užívalo pojmenování Budyšínsko nebo Zhořelecko.[1] V roce 1135 získali Lužici Wettinové, kteří ji drželi do roku 1304. Následně pak do roku 1319 náležela Lužice Askáncům, kteří vlastnili i sousední Braniborsko. Následně Lužici získal nejstarší syn krále Ludvíka IV. Bavora.[1] Braniborský markrabě Ludvík V. odkázal na základě smluv mezi císařem Karlem IV. Dolní Lužici jeho nejstaršímu synovi Václavovi, avšak bylo nutné vykoupit předkupní právo míšeňských markrabat. V roce 1364 Karel IV. vykoupil Dolní Lužici nenávratnou půjčkou 21 000 hřiven stříbra od příbuzného své manželky Anny, Boleslava II. Svídnického.[2] Do roku 1368 vládl v Lužici svídnický kníže. V roce 1370 došlo k inkorporaci Dolní Lužice k České koruně a markrabství se tak stalo z říšského, českým lénem.[1] Nejvyšším správním úředníkem Dolní Lužice byl dolnolužický fojt, který se objevuje v písemných pramenech ve 40. letech 14. století. Úřad fojta byl nejvyšší zemskou soudní instancí.[1]

Znak Dolních Lužic od H. G. Ströhla

Národností složení

V německé části žijí vedle převažujích Němců také menšinoví Lužičtí Srbové. Polská část je po odsunu Němců obývaná Poláky.

Územní rozsah

Dolní Lužice sousedí na jihu s Horní Lužicí, na východě se Slezskem, na severovýchodě s Lubušskem, na severu a severozápadě s vlastním Braniborskem, na západě s tou částí území bývalé provincie Sasko, která dnes náleží k Braniborsku.

Odkazy

Reference

  1. a b c d DUFKOVÁ, Tereza. Korunní země vzdálená a neznámá. Dolní Lužice v politice Václava IV.. Diplomová práce . Karlova univerzita, Filosofická fakulta, 2018-09-05 . Dostupné online. 
  2. ČAPSKÝ, Martin. Komunikující společenství. Sjednocování politického prostoru pozdně středověkého Slezska. Habilitační práce . Slezská univerzita V Opavě, Filozofická fakulta, 2012 . Dostupné online. 

Literatura

  • BŘEZINA, Luděk. Dolní Lužice, úřad zemského fojta a stavy na podzim středověku (1458-1490). In: BOBKOVÁ, Lenka. Česká koruna na rozcestí. K dějinám Horní a Dolní Lužice a Dolního Slezska na přelomu středověku a raného novověku (1437-1526). Praha: Casablanca, 2010. ISBN 978-80-87292-10-5. S. 87–105.

Externí odkazy