V dnešním světě je David Tišer tématem neustálého zájmu a debat. Od svého vzniku upoutal pozornost milionů lidí a ovlivnil četné diskuse a rozhodnutí v různých oblastech. Jeho význam přesáhl hranice a vytvořil významný dopad na společnost, hospodářství a kulturu. Jak pokračujeme ve zkoumání a chápání David Tišer, je evidentní potřeba přistupovat k němu z více úhlů pohledu a s kritickým přístupem. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty a skutečnosti, které David Tišer zahrnuje, s cílem nabídnout komplexní a obohacující vizi na toto téma, které v našem současném světě poznamenalo před a po.
David Tišer | |
---|---|
Narození | 2. prosince 1984 (40 let) Plzeň |
Povolání | aktivista, manažer a sociální pracovník |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
David Tišer (* 2. prosince 1984 Plzeň) je český romský aktivista, umělec a obhájce romských a LGBTQ+ práv. Občanskému aktivismu se věnuje od svých středoškolských let.
Založil organizaci ARA ART, jejímž prostřednictvím kombinuje umění s aktivismem. Organizace se věnuje pořádání kulturních a vzdělávacích akcí, divadelních představení a konferencí, týkajících se romské LGBTQ+ komunity.
David Tišer začal svou kariéru jako režisér dokumentárních reportáží v České televizi, kde se věnoval tvorbě pořadu Kosmopolis. Dokumentární film Roma Boys – Příběh lásky (2009), který napsal, mapuje životy LGBTQ+ Romů a představuje jejich zkušenosti ve světě, kde jsou často marginalizováni.
David Tišer je herec a dramatik. V roce 2011 napsal a režíroval hru Guľi daj, reagující na protiromské demonstrace. Mezi jeho další divadelní počiny patřila autorská inscenace Gádžové jdou do nebe a role Jeana Valjeana v adaptaci Bídníků v Divadle Husa na provázku, kde ztvárnil hlavní postavu. V Národním divadle účinkoval v inscenaci Můj soused, můj nepřítel, za kterou byl nominován na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku.
David Tišer se dlouhodobě věnuje vzdělávání a přednáškám na téma sociokulturních specifik Romů a vícečetné diskriminace, kterým romská LGBTQ+ komunita opakovaně čelila.
V roce 2015 založil Evropskou romskou LGBTQ+ platformu, která spojila jednotlivé iniciativy a aktivisty v Evropě.
David Tišer získal řadu ocenění v oblasti lidských práv a aktivismu. Vedle nominace na Cenu Alfréda Radoka v roce 2011 obdržel v roce 2018 Cenu Muzea romské kultury za propagaci romské kultury a v roce 2019 Cenu Františka Kriegla za statečnost od Nadace Charty 77. Na festivalu Prague Pride 2019 byl oceněn titulem Maršál za svou práci pro LGBTQ+ komunitu. Obdržel také titul Laskavec roku 2022 Nadací Lilie & Karla Janečkových.[1] Stal se prvním romským Ashoka Fellow v České republice, jako uznání jeho práce v oblasti romského aktivismu a umění.
Jeho režijní počiny zahrnují: