Damon Galgut

V tomto článku se budeme věnovat tématu Damon Galgut, tématu, které v posledních letech nabylo na relevanci. Damon Galgut je téma, které zajímá mnoho lidí z různých důvodů, ať už kvůli jeho dopadu na společnost, ekonomiku nebo životní prostředí. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Damon Galgut, od jeho historie a evoluce až po jeho dnešní důsledky. Budeme také analyzovat, jak Damon Galgut vyvolal debatu a kontroverzi, stejně jako možná řešení a budoucí vyhlídky. Doufáme, že tento článek je užitečným zdrojem pro ty, kteří chtějí lépe porozumět Damon Galgut a jeho důsledkům v dnešním světě.

Damon Galgut
Narození12. listopadu 1963 (61 let)
Pretorie
Povoláníromanopisec a spisovatel
Alma materUniverzita v Kapském Městě
Pretoria Boys High School
Významná dílaThe Good Doctor
OceněníMan Bookerova cena (2021)
The Sunday Times Fiction Prize (2022)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Damon Galgut (12. listopadu 1963 Pretoria) je jihoafrický prozaik a dramatik.

Narodil se v židovské rodině pocházející z Litvy. V roce 1982 vydal svůj první román A Sinless Season. V roce 1988 získal diplom v oboru divadelní vědy na Univerzitě v Kapském Městě. Jeho próza The Good Doctor (2004) získala Commonwealth Writers' Prize pro nejlepší africkou knihu a byla nominována na Man Bookerovu cenu a na International Dublin Literary Award.[1] Další nominaci na Man Bookerovu cenu mu přinesla v roce 2010 In a Strange Room. Jeho tvorba klade důraz na psychologický vývoj postav a v některých případech i vychází ze skutečných událostí: hlavní postavou divadelní hry Echoes of Anger je Grigorij Jefimovič Rasputin, kniha Arctic Summer je inspirována životními osudy Edwarda Morgana Forstera. Thriller The Quarry byl dvakrát zfilmován: první verzi v roce 1998 režírovala Marion Hänselová a druhou v roce 2020 Scott Teems. Román Promise, v němž Galgut zobrazuje vyrovnávání jihoafrických bělochů s pocity viny za období apartheidu, získal v roce 2021 Man Bookerovu cenu.[2] Připravuje se také jeho české vydání pod názvem Slib.

Galgut se hlásí k homosexuální orientaci a téma společensky stigmatizované lásky se objevuje i v jeho tvorbě.[3] Je také vyznavačem jógy a často navštěvuje Indii.

Reference

Externí odkazy