Bohyně Matka

V dnešní době je Bohyně Matka tématem na rtech každého. Ať už kvůli svému významu v sociální sféře, jeho dopadu na ekonomiku nebo jeho vlivu na populární kulturu, Bohyně Matka upoutal pozornost velkého počtu lidí po celém světě. Tento jev není překvapivý, protože Bohyně Matka má řadu vlastností, díky kterým si zaslouží studium a zájem ze strany akademiků, odborníků i nadšenců. V tomto článku do hloubky prozkoumáme některé z nejvýznamnějších aspektů Bohyně Matka, analyzujeme jeho důležitost dnes a jeho potenciální dopad v budoucnu. Prostřednictvím přísné a vyčerpávající analýzy se budeme snažit osvětlit toto vysoce relevantní téma a nabídnout komplexní vizi, která čtenářům umožní lépe porozumět jeho rozsahu a významu.

Willendorfská venuše z mladého paleolitu

Termínem bohyně Matka nebo Velká Matka se označuje bohyně, často spojená zejména s mateřstvím a plodností. Představuje ženskou sílu stvoření a dávání, udržování života. Takové bohyně lze nalézt v mnoha kulturách, od pravěku až po novověk. Příkladem může být např. řecká Gaia, védská Aditi a všechny její "nižší" ženské formy (Kálí, Durga, Bhairavi, Parvatí, Lakšmí a další) nebo wiccanská Bohyně.

Velká Matka je symbolem života a všech jeho proměnlivých forem. Na rozdíl od křesťanství, kde dle bible život dal Bůh Adamovi a z jeho žebra stvořil ženu, v kultech Velké Matky věří, že prvotní energií byla ženská síla Stvoření, čili bohyně Matka, která dala život prvnímu muži a společně stvořili krásu různorodého života.[1]

Zajímavostí je, že tato teorie podporuje i západní formu vědeckých bádání, která ukazuje na možnost určitých samiček druhů zvířat v ohrožení reprodukce (z důvodu nedostatku mužské populace), tzv. samooplození a tudíž zrození nového života bez běžného spojení spermie a vajíčka. (*pozn. Studie probíhala na plazech a nyní probíhá i dalších druzích zvířecí říše)

Objevuje se v pravěkém umění, kde ji nalezneme s až příliš oblými boky a ňadry. Ty často znázorňují těhotenství, ale také tzv. Kosmické Vejce, ze kterého se zrodil první život a které je také v určitých kultech (obzvlášť Indie) uctíváno jako projev Velké Matky.

Velké Bohyni Matce je zasvěcen původní tantrismus, který odkazuje na úctu k životu a stvoření, podporuje mravní zásady a život ve splynutí s přírodou. Jeho součástí byli i rituální sexuální spojení muže a ženy, ovšem ne jako hlavním směru tohoto kultu. Spojení tantry a sexuality dnes často nalezneme v oplzlé a zneužívané formě falešných guru, a to nejen na západě.

Tato spojení měla hluboký smysl a udržovala nejen zdraví populace a učila o zdravé sexualitě muže a ženy, ale věřilo se, že posvátným spojením (maithuně) se uctívá celý Vesmír, mužská i ženská energie a samozřejmě Velká Bohyně a díky tomu je možné dosáhnout vysvobození z kola karmy a utrpení, dosáhnout vyššího vědomí a osvícení. S jinými náboženstvími a esoterickými směry se na západ ale dostala do podvědomí jen Kámásutrá, která byla často demonizována a s původním tantrismem nemá mnoho společného.

Uctívání bohyně Matky v některých zemích přerostlo ve formu náboženství, nicméně v původních formách jde jen o hluboké pochopení síly přírody, úctě k ní a život ve splynutí s krásou života.

Archeologické nálezy

Doloženy jsou různé archeologické nálezy sošek, např. z jihu Francie pochází nález rytiny, kterému dnes říkáme Lausselská Venuše. V podhůří Pyrenejí na Lespugne ve Francii byla objevena 14 cm vysoká soška vyřezávaná z mamutí slonoviny. Její velká prsa a hýždě připomínají čtyři veliká vejce. Na stehnech pod hýžděmi je vyleptáno 10 řádků. Každý řádek by mohl symbolizovat jeden lunární měsíc lidského těhotenství. Další podobou bohyně Velké Matky nacházíme v Rakousku. Její stáří je datováno do období mezi roky 30 000 př. n. l. a 25 000 př. n. l. a je známá jako Willendorfská Venuše. Z našeho území je známá Věstonická Venuše.

Období matriarchátu

Údajně prvotní formou sociální organizace v období prehistorie (7000–2500 př. n. l.) byla gynokracie (vláda žen), založená právě na kultu Bohyně Matky (Johann Jakob Bachofen: Das Mutterrecht, 1861). Bachofen pohlížel na tuto matriarchální společnost z pozitivistického hlediska jako na primitivní fázi vývoje, který zatím nepokročil za jakési animální stádium lidstva. Odvozování původu z mateřské linie bylo charakteristické v důsledku sexuální promiskuity, která znemožňovala přesnou identifikaci otce. Tuto společnost charakterizovalo také společné vlastnictví, přirozené právo a náboženství založeno na kultu Bohyně Matky. Nejdůležitějšími symboly byly země a voda, jelikož plodnost žen se ztotožňovala s úrodností země. Ústředním tématem bylo mystérium života a smrti, obnovy života člověka, zvířat i rostlin. Na keramice i předmětech denní potřeby z té doby můžeme nalézt často symboly rození (trojúhelníkové obrazce = porod, ženské pohlavní orgány; spirály a víry = voda). Také se často objevují sošky s přehnaně zdůrazněnými prsy představující Bohyni Matku jako pramen výživy.

Matriarchát (v evropském měřítku) zanikl mezi rokem 4000–2800 př. n. l. kvůli vpádu kmenů z východu. Ty s sebou přinesly kult založený na chování koní a výrobě zbraní. S odvozováním původu po otci vzniklo pozitivní právo, monogamie, soukromé vlastnictví a kultovní systémy založené na nebeské symbolice.

Současné pojetí

Některé prameny naznačují, že původní kult Bohyně se v katolicismu transformoval do podoby uctívání Panny Marie.[2] Kult Bohyně Matky je v současné době zdůrazňován v různých novopohanských směrech, které odkazují například na uctívání Velké Matky v kulturách původních obyvatel Ameriky a v jiných částí světa. Oslava ženství je součástí i některých směrů současného New Age.

Etnograficky a beletristicky je v ČR zmapován jeden z poslední reliktů pohanství v naší novodobé historii v podobě Žítkovských bohyní. Jednalo se o ženy, které se věnovaly lidovému léčitelství (zejména bylinkářství), magii a věštění. Svůj um si předávaly po ženské linii rodů žijících v Moravských Kopanicích.

Odkazy

Reference

  1. VAN LYSEBETH-LEDENT, Michèle. L'analyste : objet réel ?. Revue française de psychanalyse. 2006-12-01, roč. Vol. 70, čís. 5, s. 1405–1411. Dostupné online . ISSN 0035-2942. doi:10.3917/rfp.705.1405. 
  2. ELIADE, Mircea. Mýtus a skutečnost. Praha: OIKOMENH, 2011. Kapitola Přežívání a maskování mýtů. 

Literatura

  • Ubaldo Nicola: Obrazové dějiny filozofie, Euromedia Group, k. s. – Knižní klub, Praha 2011, str.16

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Bohyně Matka na Wikimedia Commons