Bat (bohyně)

Dnes je Bat (bohyně) téma, které se v naší společnosti stává stále aktuálnějším. S rozvojem technologií a globalizací se Bat (bohyně) stal předmětem zájmu velkého počtu lidí na celém světě. Ať už kvůli svému vlivu na zdraví, ekonomiku nebo životní prostředí, Bat (bohyně) dokázal upoutat pozornost akademiků, odborníků i běžných občanů. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Bat (bohyně), od jeho počátků až po jeho možné důsledky v budoucnosti.

Bat
v hieroglyfickém zápisu
G29
X1
Y8G7
Hathor (vlevo) a Bat (vpravo), mezi nimi faraon Menkaure.

Bat byla v egyptské mytologii kraví bohyně. V době Střední říše byla spojena s bohyní Hathor.[1]

Uctívání

Emblém bohyně Bat, nebo Hathor ze sistra.

Uctívání Bat se datuje do nejranějších dob a může mít svůj původ v pozdním paleolitu. Bat byla hlavní bohyně města Sešeš, jinak známého jako Hu nebo Diospolis Parva (hlavního města 7. nomu Horního Egypta).

Jméno

Slovo Bat může být spojeno se slovem ba s příponou pro ženský rod – 't'.

Ikonografie

Narmerova paleta – dvě podobizny Bat v horní části z obou stran.

Některé artefakty ji zobrazují čistě jako krávu (například horní část Narmerovy palety). Častěji byla ovšem Bat líčena s lidskou tváří (ale s kravími rysy, ušima a rohy).

Vztah k Hathor

Bat je pozoruhodně podobná bohyni Hathor. Obě bohyně jsou často zobrazeny tváří k divákovi, nikoliv z profilu. Výrazný rozdíl v jejich zobrazeních je ten, že rohy bohyně Bat jsou zakřiveny mírně dovnitř a Hathořiny mírně směrem ven.

Hathořino kultovní centrum bylo v 6. nomu Horního Egypta vedle 7. nomu, kultovního střediska bohyně Bat, což může naznačovat, že byly kdysi stejnou bohyní. Ve střední říši byly opět považovány za stejnou bohyni.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bat (goddess) na anglické Wikipedii.

  1. Wilkinson, Richard H. The Complete Gods and Goddesses of Ancient Egypt, p.172 Thames & Hudson. 2003. ISBN 0-500-05120-8

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Bat na Wikimedia Commons