Téma Augusta Viktorie Šlesvicko-Holštýnská je dnes velmi aktuální a vyvolalo širokou diskusi v různých sektorech společnosti. Aby bylo možné analyzovat jeho dopad a ponořit se do jeho důsledků, je nezbytné zabývat se aspekty, jako je jeho původ, vývoj a důsledky na globální úrovni. V tomto článku se budeme podrobně a objektivně zabývat Augusta Viktorie Šlesvicko-Holštýnská, abychom poskytli široký a úplný přehled tohoto velmi relevantního tématu. Prostřednictvím vyčerpávající analýzy a přehledu různých zdrojů informací je cílem nabídnout kritickou a dobře podloženou vizi, která umožní čtenáři plně porozumět důležitosti a složitosti spojené s Augusta Viktorie Šlesvicko-Holštýnská.
Augusta Viktorie Šlesvicko-Holštýnská (Auguste Viktoria Friederike Luise Feodora Jenny; 22. říjen 1858, Lubsko, Prusko – 11. duben 1921, Doorn, Nizozemsko) byla poslední německá císařovna a pruská královna. Byla první manželkou posledního německého císaře a pruského krále Viléma II.
Augusta Viktorie se narodila 22. října 1858 nevýznamnému princi Fridrichovi Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderbursko-Augustenburskému (z vedlejší linie rodu Oldenburků) a jeho ženě Adlétě z Hohenlohe-Langenburgu, neteři britské královny Viktorie. V roce 1863 došlo k vymření hlavní linie Oldenburského rodu, která vládla v Dánském království a současně ve spojených vévodstvích Šlesvicku a Holštýnsku. Její otec si začal nárokovat právo na následnictví v obou vévodstvích jako nejbližší mužský potomek Hedviky ze Schauenburgu.
V rodině byla známá jako Dona.
Dne 27. února 1881 se Augusta provdala za svého nevlastního bratrance, pruského prince Viléma. Augustina babička z matčiny strany princezna Feodora Leiningenská byla nevlastní sestrou královny Viktorie, která byla Vilémovou babičkou z matčiny strany.
Vilém již dříve požádal o ruku svou sestřenici, princeznu Alžbětu Hesenskou a Rýnskou (v rodině známou jako „Ella“), dceru vlastní sestry své matky, ale ta odmítla. Na to nereagoval dobře a byl neoblomný, že se brzy ožení s jinou princeznou.
Vilémova rodina byla původně proti sňatku s Augustou Viktorií, jejíž otec nebyl ani panovníkem. Kancléř Otto von Bismarck byl však silným zastáncem sňatku, protože věřil, že by to ukončilo spor mezi pruskou vládou a Augustiným otcem. Nakonec Vilémova neústupnost, Bismarckova podpora a odhodlání přenést se přes odmítnutí jeho žádosti o ruku Elly vedly k tomu, že váhající císařská rodina dala oficiální souhlas.
Když se Vilém stal císařem, Augusta a její tchyně se na několik let sblížily, protože Augusta byla často osamělá, když byl Vilém na vojenských cvičeních, a obracela se na tchyni, aby jí dělala společnost, ačkoli s ní nikdy nenechávala své děti o samotě, aby je neovlivnil její známý liberalismus. Přesto byly obě často vídány, jak spolu jezdí v kočáře. Augusta byla u Viktoriina lůžka, když v roce 1901 zemřela na rakovinu prsu.
Augusta také neměla příliš vřelé vztahy s některými Vilémovými sestrami, zejména s nedávno provdanou řeckou korunní princeznou Sofií. Když Žofie v roce 1890 oznámila svůj úmysl přestoupit na řecké pravoslaví, Dona si ji předvolala a řekla jí, že pokud tak učiní, nejenže to bude pro Viléma nepřijatelné, ale bude jí zakázán vstup do Německa a její duše skončí v pekle. Sofie odpověděla, že je její věcí, zda to udělá, nebo ne. Augusta propadla hysterii a předčasně porodila syna, prince Jáchyma, v důsledku čehož ho po zbytek života přehnaně chránila, protože se domnívala, že je příliš křehký.
V roce 1920 byl šok z exilu a abdikace, spolu s rozpadem Jáchymova manželství a jeho následnou sebevraždou, pro Augustino zdraví příliš velkou zátěží. Augusta Viktorie zemřela 11. dubna 1921 v Huis Doorn v nizozemském Doornu. Vilém, který se stále vzpamatovával ze stejných ztrát, byl její smrtí zdrcen. Výmarská republika povolila převoz jejích ostatků zpět do Německa. Protože mu nebyl povolen vstup do Německa, mohl Vilém svou ženu na její poslední cestě doprovodit jen k německým hranicím. Byla pohřbena v Antickém chrámu v parku Sanssouci v německé Postupimi.
V Berlíně se 27. února 1881 provdala za pruského prince Viléma (budoucí císař Vilém II.). Vilém a Augusta byli vzdálení příbuzní. Jejich společným předkem byla matka britské královny Viktorie, Viktorie Sasko-Kobursko-Saalfeldská. Pár spolu měl sedm dětí, šest synů a jedinou dceru:
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Augusta Victoria of Schleswig-Holstein na anglické Wikipedii.
Předchůdce: Viktorie Sasko-Koburská |
![]() |
Německá císařovna Pruská královna 1888–1918 |
![]() |
Nástupce: - |