Armáda spásy

Vzhled přesunout do postranního panelu skrýt
Armáda spásy
Vlajka Armády spásyVlajka Armády spásy
Registrace v ČR
Datum25. 9. 2013
Statutární orgán
Názevnárodní velitel
SídloPetržílkova 2565/23, Praha 13-Stodůlky, 158 00
ČlenRichard de Vree
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Rejstřík církví a náboženských společností
Některá data mohou pocházet z datové položky.
William Booth, zakladatel Armády spásy

Armáda spásy (zkratka AS, anglicky Salvation Army) je křesťanská církev s kvazivojenskou strukturou a zároveň charitativní organizace, kterou tato církev provozuje a která je známa především péčí o bezdomovce. Byla založena v Anglii roku 1865. Působí v mnoha státech světa, celkem udává 1,5 milionu členů označovaných jako vojáci, důstojníci, souhrnně salutisté. Učení Armády spásy se také označuje jako salutismus.

Historie

Armádu spásy založil metodistický kazatel William Booth (1829–1912) v roce 1865, i když jeho původním úmyslem nebylo zahájit nové náboženské hnutí. Od chvíle, kdy se jako dospívající chlapec obrátil ke křesťanství, měl Booth velký zájem o chudé a nevěřící lidi ve svém městě Nottinghamu v Anglii. V roce 1865 se setkal se skupinkou křesťanů, kteří pořádali setkání ve Východním Londýně, což byla jedna z nejchudších čtvrtí města. Booth se stal vedoucím této skupiny a doufal, že víra promění životy lidí, kteří se pak přidají k místním církvím. Avšak ti, kteří se pod jeho vlivem obrátili, chtěli zůstat s ním a připojit se k jeho službě – a tak začala práce, která byla napřed známa jako „Misie Východního Londýna“ a později jako „Křesťanská misie“. V roce 1878 změnila tato organizace název na Armádu spásy. Během desetiletí se hnutí rozšířilo mimo Británii. Dobře se zavedlo hlavně v Severní Americe.

Na území Československa a Česka

Armáda spásy zahájila svoji činnost v Československu v roce 1919, registrována byla v roce 1921.

Přečkala obtížnou dobu okupace (19391945). Komunistický režim však její existenci v tehdejším Československu zcela ukončil. Početná skupina jejích členů byla dokonce uvězněna. Krátce po „Sametové revoluci“ v listopadu (1989), požádala skupina křesťanů Armádu spásy, aby zvážila obnovení práce. Tehdejší federální československá vláda měla také velký zájem o odborné a praktické zkušenosti Armády s řešením problémů lidí bez domova. Prezident Václav Havel se setkal s generálkou Evou Burrowsovou a byly navázány přímé kontakty s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Armáda spásy v České republice byla registrována MV ČR dne 17. května 1990 jako občanské sdružení.

Armáda spásy v ČR má sídlo v Praze. V jejím čele stojí národní velitel pro Českou republiku. Národní Ústředí zajišťuje styk s Ústředními orgány ČR, koordinuje práci v celé republice, udržuje kontakt s mezi­národní Armádou spásy a vede centrální účetnictví pro veškerá zařízení Armády spásy v ČR.

Konkrétní práce v jednotlivých městech, kde Armáda spásy působí (tedy Praha, Brno, Ostrava, Havířov, Karlovy Vary, Krnov, Opava, Přerov, Šumperk, Kopřivnice, Frýdek-Místek, Bohumín a Čermná ve Slezsku) zahrnuje oblast duchovní i sociální.

Duchovní práce je soustředěna do tzv. sborů, v jejichž čele stojí důstojníci Armády spásy. V současné době je v každém městě působení jeden sbor Armády spásy. Jednotlivá sociální zařízení jsou vedena zahraničními i českými odborníky.

Sociální práce zahrnuje např. péči o bezdomovce, staré a nemocné občany, matky s dětmi, děti a mládež, ale i další formy pomoci podle aktuálních potřeb. Speciální projekty jsou Domovy Přístav v Ostravě – pobytové zařízení se zvláštním režimem pro lidi bez domova v seniorském věku a služby následné péče v Havířově – nabízejí možnost těm, kteří se rozhodli bojovat se závislostmi na alkoholu a gamblingu a potřebují podporu na cestě k trvalé abstinenci.

Dobročinná akce Armády spásy v ČR „Strom splněných přání 2011“ v Praze 6

Dne 25. září 2013 se Armáda spásy stala oficiální registrovanou církví v České republice. Občanské sdružení tímto automaticky nezaniklo.

Moto Armády spásy

Armáda spásy provozuje dvě Ordinace pro chudé, první otevřela v roce 2018 v Ostravě, druhou v roce 2022 v Praze-Holešovicích. V roce 2021 navázala spolupráci se spolkem Medici na ulici, v němž zdravotnickou asistenci bezdomovcům poskytují studenti medicíny.

Celosvětová expanze Armády spásy

V současné době působí Armáda spásy ve 127 zemích na světě. Její mezinárodní ústředí vede v Londýně generál André Cox. Přes 1 100 000 vojáků a 100 000 zaměstnanců pracuje v rozvojových komunitních programech, azylových zařízeních pro bezdomovce, dětských domovech, rehabilitačních centrech, centrech pro děti a mládež, domovech pro seniory, nemocnicích a projektech pro služby vojenským složkám, vězňům a vyhledávání pohřešovaných osob.

Odkazy

Reference

  1. http://www.duden.de/rechtschreibung/Salutismus
  2. VOJTÍŠEK, Zdeněk. Polévka, mýdlo, spása. 15. výročí Armády spásy u nás připomnělo i starší minulost. DINGIR online. duben 2006, roč. 9., čís. 1., s. 8 - 9. Dostupné online. ISSN 1212-1371
  3. SKOVAJSA, Marek. Občanský sektor. Praha: Portál, 2010. ISBN 978-80-7367-681-0. Kapitola Česká organizovaná občanská společnost ve 20. století, s. 55. 
  4. Výpis z Rejstříku registrovaných církví a náboženských společností: Armáda spásy . Ministerstvo kultury ČR, rev. 2013-10-29 . Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-03. 
  5. Armáda spásy se stala novou českou církví - zpravodajský portál iDnes.cz
  6. V pražské ordinaci pro chudé se dveře netrhnou, častými návštěvníky jsou cizinci. Novinky.cz . Borgis, 2022-2-13. Dostupné online
  7. ROUN, Jakub. Rozvoj Street Medicine má v České republice zelenou . Armáda spásy, 2021-3-12. Dostupné online

Externí odkazy