Aphra Behnová

V dnešním světě se Aphra Behnová stal tématem neustálých debat a úvah. Jeho význam pokrývá různé oblasti společnosti, od politiky po kulturu a technologie. Postupem času Aphra Behnová prokázal svůj vliv a schopnost generovat významné změny v různých oblastech. Názory na tuto problematiku se různí a často polarizují, což dokládá důležitost objektivního a multidisciplinárního přístupu k této problematice. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Aphra Behnová a jeho dopad dnes, analyzujeme jeho vývoj v čase a jeho projekci do budoucnosti.

Aphra Behnová
Rodné jménoAphra Johnson
Narození10. července 1640
Canterbury
Úmrtí16. dubna 1689 (ve věku 48 let)
Londýn
Místo pohřbeníWestminsterské opatství
Povolánídramatička, překladatelka, básnířka, spisovatelka, romanopiskyně a aktivistka za práva žen
Partner(ka)William Scott
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aphra Behnová (14. prosince 1640 Canterbury16. dubna 1689 Londýn[1]) byla anglická dramatička, básnířka a překladatelka[2][3][4]. Byla jednou z prvních anglických žen, která se živila výhradně literaturou[5][6].

Její původ je nejasný. Do dějin vstoupila jako špion Karla II. Stuarta v Antverpách a Amsterdamu během druhé anglicko-holandské války[7][8]. Po návratu do Londýna a pravděpodobném krátkém pobytu ve vězení pro dlužníky začala psát dramata pro divadelní představení, pod pseudonymem Astrea. Ve hrách jako The Rover a The Roundheads podle moderní literární teorie kritizovala patriarchální společenský model z raně feministických pozic. Během bouřlivých politických časů boje o nástupnictví, zvaných Vylučovací krize (Exclusion Crisis), v nichž se přiklonila ke vznikajícím toryům, napsala scénku, která ji přivedla do právních potíží. Toto ji znemožnilo další práci pro divadla a tak se začala věnovat próze a překladům. K jejím nejznámějším prózám patří román Oroonoko[9][10]. Jako věrná podporovatelka Stuartovců odmítla nabídku biskupa Gilberta Burneta, aby napsala uvítací báseň novému králi Vilému III. Oranžskému. Zemřela krátce poté.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aphra Behn na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Aphra Behnová na Wikimedia Commons