V tomto článku prozkoumáme význam Angolské letectvo v různých kontextech a jeho dopad na dnešní společnost. Angolské letectvo v posledních letech upoutal pozornost mnoha lidí a vyvolal debaty a úvahy o jeho významu a důsledcích. V průběhu historie hrál Angolské letectvo klíčovou roli ve vývoji společností a utváření individuální a kolektivní identity. Od svého vzniku až po současnost je Angolské letectvo předmětem studia, obdivu, sporů a reinterpretací v tak rozmanitých oblastech, jako je věda, technologie, umění, politika a populární kultura. V tomto článku prozkoumáme, jak Angolské letectvo formoval náš svět a bude v tom pokračovat i v budoucnu.
Força Aérea Nacional (Národní letecké síly, zkratkou FAN) je letectvo ozbrojených sil Angoly.
Vzniklo 21. ledna 1976 pod názvem Força Aérea Popular de Angola/Defesa Aérea e Antiaérea ("Lidové vzdušné síly Angoly/vzdušná a protivzdušná obrana", zkratkou FAPA/DAA) na základě části strojů a pozemní infrastruktury bývalé 2. letecké oblasti (Angola a Svatý Tomáš a Princův ostrov) Portugalského letectva, zanechaných na území Angoly poté, co země získala nezávislost na Portugalsku. Pod sovětským a kubánským vlivem následně FAPA/DAA přijala organizační strukturu a výzbroj po vzoru zemí Varšavského paktu. V roce 2007 změnilo angolské letectvo oficiálně svůj název na "Força Aérea Nacional".
Angola získala nezávislost na Portugalsku 11. listopadu 1975. Počátky angolského letectva sahají ještě před zisk nezávislosti do okamžiku, kdy byly letecké síly založeny v Luandě členy Angolského leteckého klubu (portugalsky: Aeroclube de Angola) v říjnu 1975.[1] Tito lidé a pozůstatky po portugalském letectvu vytvořili základ angolského letectva. První várka sovětských stíhaček MiG byla dodána v polovině prosince 1975.[1] Oficiálně bylo angolské letectvo založeno dne 21. ledna 1976 pod názvem Lidové angolské letectvo či Letecká a protiletecká obrana, zkratka FAPA nebo DAA (portugalsky: Força Aérea Popular de Angola, Defesa Aérea e Antiaérea).
V 80. letech 20. století se příslušníci angolského letectva několikrát střetli s jihoafrickým letectvem. Došlo k tomu v listopadu 1981, v říjnu 1982 a dvakrát v září 1987.[2]
Tabulka obsahuje přehled letecké techniky Angolského letectva podle Flightglobal.com.[3]
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Força Aérea Nacional de Angola na portugalské Wikipedii a National Air Force of Angola na anglické Wikipedii.