András Schiff

V dnešním světě je András Schiff téma, které získalo velký význam a upoutalo pozornost lidí všech věkových kategorií a kultur. Ať už kvůli svému dopadu na společnost nebo jeho vlivu na každodenní život, András Schiff se stal bodem zájmu pro ty, kteří chtějí lépe porozumět světu kolem sebe. Když se ponoříme hlouběji do tohoto článku, prozkoumáme různé aspekty András Schiff a prodiskutujeme jeho význam v různých oblastech. Od svého historického významu až po jeho dopad dnes je András Schiff nadále tématem diskuzí a debat, které si zaslouží naši pozornost a zamyšlení.

András Schiff
András Schiff při nahrávání pro rozhlasovou stanici BBC Radio 3
András Schiff při nahrávání pro rozhlasovou stanici BBC Radio 3
Základní informace
Narození21. prosince 1953 (71 let)
Budapešť MaďarskoMaďarsko Maďarsko
Žánryklasická hudba
Povoláníklavírista, dirigent, vysokoškolský učitel a hudební skladatel
Nástrojeklavír
Členem skupinEvropská akademie věd a umění
OceněníCena Franze Liszta (1976)
Royal Philharmonic Society Award (Instrumentalist) (1995)
Kossuthova cena (1996)
Hudební cena Léonie Sonningové (1997)
Royal Academy of Music Bach Prize (2007)
… více na Wikidatech
Manžel(ka)Yuuko Shiokawa
Webwww.rbartists.at/kuenstler/sir-andras-schiff
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir András Schiff (maďarská výslovnost , narozen 21. prosince 1953 Budapešť) je britský klavírní virtuos a dirigent židovského původu.

Život

Narodil se v rodině židovského původu v Budapešti a studoval hru na piano od pěti let věku. Do roku 1974 studoval v Budapešti, poté v Londýně. V roce 1979 emigroval z Maďarska[1] a žil v New Yorku. Pokoušel se získat občanství USA, nesplňoval však podmínky pro jeho udělení z důvodu dlouhých koncertních turné, při kterých byl mimo USA. V roce 1987 získal rakouské občanství a žil střídavě v Londýně a Salcburku. V roce 2001 získal britské občanství a rakouského se zřekl na protest proti vzestupu rakouské krajní pravice. Jeho manželkou je japonská houslistka Juuko Šiokawa (japonsky 塩川 悠子).

Hudba

Patří k předním interpretům Bachovy, Mozartovy, Beethovenovy, Schubertovy a Schumannovy klavírní hudby a získal řadu prestižních hudebních cen včetně ceny Grammy za rok 1990 v kategorii nejlepší klasický výkon - sólový umělec bez orchestru za nahrávku Bachových Anglických suit.

Preferuje piana značky Bösendorfer před nástroji značky Steinway & Sons. Pokud je to možné, bere si svůj nástroj s sebou a hraje na něm.

Reference

  1. Stephen Moss. Bach to the future. The Guardian. London: 14. 5. 1999. Dostupné online . 

Externí odkazy