Ambro Pietor

V dnešním světě je Ambro Pietor téma, které upoutalo pozornost mnoha lidí. Od svého vzniku je Ambro Pietor předmětem debat a diskuzí v různých oblastech, vytváří protichůdné názory a vzbuzuje široký zájem. Ať už díky svému dopadu na společnost, jeho důležitosti v konkrétním historickém okamžiku nebo jeho vlivu v kulturní sféře, Ambro Pietor dokázal proniknout do různých sfér každodenního života. V tomto článku prozkoumáme mnoho aspektů Ambro Pietor a analyzujeme jeho důležitost a důsledky v různých kontextech. Připojte se k nám na této prohlídce Ambro Pietor a objevte klíče k pochopení jeho významu ještě dnes.

Ambro Pietor
Narození15. října 1843
Bobrovec
Úmrtí3. prosince 1906 (ve věku 63 let)
Martin
Místo pohřbeníNárodný cintorín
Povoláníspisovatel a novinář
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
otec Ondrej Pietor
matka Zuzana Pietorová rozená Repová
manželka Zuzana Pietorová rozená Kašovičová
syn Miloš Pietor
syn Vladimír Pietor
syn Igor Pietor
vnuk Ivan Pietor
vnučka Naďa Hejná
pravnuk Milan Hejný

Ambro Pietor (pseudonymy: Bobrovecký a A. Petrov; 15. října 1843, Bobrovec, Uhersko3. prosince 1906, Martin, Uhersko) byl slovenský novinář a publicista. Je pochován na Národním hřbitově v Martině.

Životopis

Gymnaziální studia absolvoval v Levoči, odkud ho pro národnostní přesvědčení vyhodili, a v Banské Bystrici, kde v roce 1866 odmaturoval. Následně studoval právo v Pešti, ve Vídni a v Praze. Byl to aktivní obhájce slovenských práv. Za údajné pobuřování byl v roce 1868 s dalšími vlastenci pronásledovaný a vězněný v Banské Bystrici. Od roku 1870 působil jako redaktor v Národních novinách v Martině. Později, v letech 18811906, pracoval jako zodpovědný redaktor a vydavatel časopisu Národný hlásník. Byl také členem výboru Matice slovenské, tajemník a iniciátor založení spolku Živena a spoluzakladatel gymnázia v Kláštoru pod Znievom. V roce 1882 se stal čestným členem spolku Tatran ve Vídni.

Dílo

  • 1899Na ochranu slovenského ľudu, Martin,
  • 17. června 1899Z môjho väzenia, Národnie noviny 30, s. 3-5
  • 1905 – Nápor-odpor, Martin

Odkazy

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Ambro Pietor na Wikimedia Commons

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ambro Pietor na slovenské Wikipedii.