V dnešním světě se Šachový turnaj v Linaresu stalo tématem velkého významu a zájmu široké veřejnosti. S rozvojem technologií a globalizací převzal Šachový turnaj v Linaresu zásadní roli v naší společnosti a ovlivnil různé aspekty každodenního života. Ať už v osobní, pracovní, sociální nebo politické sféře, Šachový turnaj v Linaresu prokázal svůj vliv a vyvolal nekonečné názory a diskuse. V tomto článku dále prozkoumáme význam Šachový turnaj v Linaresu a probereme jeho důsledky v různých kontextech.
Šachový turnaj v Linaresu (španělsky Ajedrez en Linares, často jen Linares) byl každoroční špičkový velmistrovský turnaj, který se konal ve španělském městě Linares v Andalusii.
Na konci 20. století se stal jedním z největších šachových turnajů světa a řadil se do silné trojice s turnajem v Dortmundu a turnajem ve Wijku aan Zee. Konal se obvykle v průběhu února, naposledy se uskutečnil v roce 2010.
Turnaj byl založen v roce 1978 a již třetího ročníku se zúčastnil tehdejší mistr světa Anatolij Karpov a vyhrál. V té době se turnaj konal pravidelně jednou za dva roky až do roku 1985. O dva roky později Linares hostil finále zápasů kandidátů mistrovství světa mezi Karpovem a Andreiem Sokolovem. Od roku 1988 se koná každoročně s výjimkou roku 1996, kdy se konalo mistrovství světa žen.
Zvláštností turnajového systému v Linaresu je od roku 1998 dvoukolový systém – hráči se utkávají každý s každým dvakrát, jednou s bílými, jednou s černými figurami. Od roku 2006 se první polovina turnaje koná v mexickém městě Morelia.
V roce 2011 se turnaj nekonal.[1] Přestože v létě roku 2011 vyjádřil starosta Linaresu přesvědčení, že se za rok turnaj zase vrátí,[2] byl v březnu následujícího roku znovu oficiálně zrušen z důvodu nedostatku volných vhodných termínů.[3]
Do roku 2007 včetně hrál v Linaresu jen jeden reprezentant Československa nebo České republiky. Vlastimil Hort v roce 1983 získal osmé místo. Lubomír Kaválek nastoupil v turnaji už v roce 1981, ale obsadil šesté místo v barvách USA.