Řád svatého Ludvíka

V dnešní době je Řád svatého Ludvíka tématem na rtech každého. Ať už kvůli své historické relevanci, jejímu dopadu na společnost nebo svému vlivu v dnešním světě, Řád svatého Ludvíka se stal předmětem zájmu výzkumníků, akademiků a široké veřejnosti. V tomto článku prozkoumáme toto téma do hloubky z různých úhlů pohledu, analyzujeme jeho původ, vývoj a důsledky v různých oblastech. Dále se pokusíme poskytnout úplný a podrobný přehled Řád svatého Ludvíka, který se bude zabývat jeho pozitivními i negativními aspekty. Řád svatého Ludvíka je bezpochyby fascinující téma, které vzbuzuje zvědavost mnohých a jsme si jisti, že informace, které zde představíme, budou naše čtenáře velmi zajímat.

Řád svatého Ludvíka
Ordre Royal et Militaire de Saint-Louis
velkokříž Řádu svatého Ludvíka
velkokříž Řádu svatého Ludvíka
Uděluje

Francouzský král
Typvojenské vyznamenání a rytířský řád
Založeno5. dubna 1693
Zrušeno1830
StátFrancouzské královstvíFrancouzské království Francouzské království
Náboženská příslušnostřímskokatolická
Způsobilostvojenští důstojníci katolické víry po více než 10 letech služby, včetně osob nešlechtického původu
Uděluje se zaza výjimečné zásluhy
Statuszrušeno červencovou revolucí v roce 1830
dnes uznáván organizací ICOC jako dynastický rytířský řád
ZakladatelLudvík XIV.
Třídyvelkokříž
komandér
rytíř
Popiszlatý, bíle lemovaný maltézský kříž zakončený kuličkami, mezi rameny jsou vloženy zlaté lilie, v kulatém středu je vyobrazena postava svatého Ludvíka v brnění s věncem v ruce na červeném poli
Ostatní vyznamenání
VyššíŘád svatého Michala
EkvivalentníŘád za vojenské zásluhy

Řád svatého Ludvíka (francouzsky Ordre Royal et Militaire de Saint-Louis) byl francouzský rytířský řád a vojenské vyznamenání.

Založil jej roku 1693 francouzský král Ludvík XIV. jakožto vojenské vyznamenání pro důstojníky a je významný tím, že šlo o první řád, který bylo možné udělit nešlechtici. Pojmenován byl po sv. Ludvíkovi.

Řád měl tři třídy – velkokříž, komandér a rytíř. Sestával z velmistra (francouzského krále), osmi velkokřížů, 28 komandérů a počet rytířů nebyl nijak omezen. Podmínkou pro udělení bylo deset let důstojnické služby a katolická víra. Řád byl zrušen roku 1792 za Francouzské revoluce, krátce byl obnoven za Ludvíka XVIII., načež byl definitivně zrušen roku 1830.

Vzhled řádu

Odznakem je zlatý maltézský, bíle lemovaný kříž zakončený kuličkami. Mezi ramena kříže jsou vloženy zlaté lilie. V kulatém středu je znázorněna postava svatého Ludvíka v brnění s věncem v ruce na červeném poli. Okolo se vine zlatý nápis LUD • MAG • INS • 1693 (Ludovicus Magnus instituit 1693; Ludvík Veliký založil 1693). Na zadní straně je vyobrazen plamenný meč procházející vavřínovým věncem. Okolo nápis BELLICAE VIRTUTIS PRAEMIUM (Odměna za válečnou zásluhu). Stuha je červená.

Hvězda je stříbrný nesmaltovaný řádový kříž.

Kříž Řádu sv. Ludvíka

Literatura

  • Gustav Adolph Ackermann, Ordensbuch sämmtlicher in Europa blühender und erloschener Orden und Ehrenzeichen, Annaberg 1855
  • Václav Měřička, Orden und Auszeichnungen, Praha 1969

Externí odkazy