V tomto článku se ponoříme hlouběji do tématu Řetězová reakce a prozkoumáme všechny jeho aspekty. Řetězová reakce je relevantní téma a velmi zajímá široké publikum, protože ovlivňuje mnoho oblastí našeho každodenního života. V tomto článku budeme zkoumat různé aspekty související s Řetězová reakce, od jeho historického původu až po jeho dopad na současnou společnost. Prostřednictvím podrobného rozboru se pokusíme tuto problematiku osvětlit a poskytnout ucelenější pohled na to, co skutečně obnáší. Doufáme, že po dokončení čtení čtenáři získají hlubší porozumění a pochopení tématu Řetězová reakce.
Řetězová reakce je série reakcí, při kterých reaktivní produkt nebo meziprodukt vyvolá další reakci.
Jejím produktem je reaktivní částice schopná iniciovat další reakci. Například se jedná o radikálové reakce. V průběhu těchto reakcí vznikají velmi reaktivní částice – radikály, které ihned reagují dále, za vzniku dalších radikálů. Radikálové reakce se skládají ze tří fází. První fází je iniciace, kdy dochází ke vzniku radikálů, např. reakce vodíku s bromem je iniciována fotolytickou disociací bromu:
Druhou fází je propagace, kdy dochází k reakci radikálů s molekulou vodíku a vzniká bromovodík a radikál vodíku, který může dál reagovat.
Poslední fází je terminace, kdy dochází k zániku radikálů.
K řetězovým chemickým reakcím patří také autokatalytické reakce, což jsou reakce, při kterých vzniká jejich katalyzátor a protože je přítomno stále větší množství katalyzátoru, rychlost reakce se exponenciálně zvyšuje, dokud má co reagovat.
Letící neutron narazí do štěpitelného jádra. Jádro se rozštěpí a uvolní se několik nových neutronů, které mohou rozštěpit další jádra.