Cassia fistulaVšechny poznatky, které lidé za staletí nashromáždili o Cassia fistula, jsou nyní k dispozici na internetu a my jsme je pro vás shromáždili a uspořádali co nejpřístupnějším způsobem. Chceme, abyste měli rychlý a efektivní přístup ke všem informacím o Cassia fistula, které chcete vědět, aby vaše zkušenost byla příjemná a abyste měli pocit, že jste skutečně našli informace o Cassia fistula, které jste hledali.

Pro dosažení našich cílů jsme se snažili nejen získat co nejaktuálnější, nejsrozumitelnější a nejpravdivější informace o Cassia fistula, ale dbali jsme také na to, aby design, čitelnost, rychlost načítání a použitelnost stránky byly co nejpříjemnější, abyste se mohli soustředit na to podstatné, znát všechny dostupné údaje a informace o Cassia fistula, aniž byste se museli starat o cokoli dalšího, o to jsme se již postarali za vás. Doufáme, že jsme dosáhli svého cíle a že jste našli informace, které jste chtěli o Cassia fistula. Proto vás vítáme a vyzýváme, abyste si i nadále užívali používání scientiacs.com.

Cassia fistula
Zlatý sprchový strom.jpg
Zlatá sprcha strom v kvtu
Vdecká klasifikace Upravit
Království: Plantae
Clade : Tracheofyty
Clade : Krytosemenné rostliny
Clade : Eudicots
Clade : Rosidy
Objednat: Fabales
Rodina: Fabaceae
Rod: Cassia
Druh:
C. fistula
Binomické jméno
Cassia fistula
Synonyma
  • Bactyrilobium fistula Willd.
  • Cassia bonplandiana DC.
  • Cassia excelsa Kunth
  • Cassia fistuloides Collad.
  • Cassia rhombifolia Roxb.
  • Cathartocarpus excelsus G.Don
  • Cathartocarpus fistula Pers.
  • Cathartocarpus fistuloides (Collad.) G. Don
  • Cathartocarpus rhombifolius G.Don

Cassia fistula , bn známá jako zlatá sprcha , istící kasie , indický laburnum nebo pudink , je kvetoucí rostlina v podeledi Caesalpinioideae z eledi lutnin, Fabaceae . Tento druh pochází z indického subkontinentu a pilehlých oblastí jihovýchodní Asie . Pohybuje se od východu po celé Indii do Myanmaru a Thajska a na jih po Srí Lanku a jiní Pákistán . Je to oblíbená okrasná rostlina a pouívá se také v bylinné medicín . Je to národní strom i národní kvtina Thajska. Je to státní kvtina Kerala v Indii. Je to provinní kvtina severní centrální provincie na Srí Lance.

Popis

Zlatý sprchový strom je stedn velký strom , který roste na 1020 m vysoký s rychlým rstem. Tyto listy jsou opadavé , 15-60 cm (6-24 v) dlouho, a zpeený se temi a osmi pár leták, kadý leták 7-21 cm (3-8 palce) dlouhé a 4-9 cm (06/01-5/03 v ) iroký. Tyto kvtiny jsou vyrábny ve visících hroznech 20-40 cm (8-16) v dlouhé, kadá kvtina 4-7 cm (06/1-08/02 v) o prmru s pti luté plátky o stejné velikosti a tvaru. Ovoce je lusk , 30-60 cm (12-24 v) dlouho a 1,5 a 2,5 cm (0,6 a 1,0 palce) iroký, s pronikavým zápachem a obsahující nkolik semen . Strom má silnou a velmi trvanlivé devo, a byl pouit pro konstrukci Ehela Kanuwa, stránky na Adama Peak , Sri Lanka , který je vyroben z C. pítle ( ahala, ehela nebo aehaela , v Sinhala) jádrového deva.

Pstování

C. fistula je iroce pstována jako okrasná rostlina v tropických a subtropických oblastech. Kvete koncem jara. Kvetení je hojné, stromy jsou pokryty lutými kvty, mnohokrát tém bez listí. Roste dobe v suchém podnebí. Rst tohoto stromu je nejlepí na plném slunci na dobe odvodnné pd; je relativn tolerantní k suchu a mírn solný. Snáí mírný krátkodobý mráz, ale pokud petrvává zima, me se pokodit. Me být vystaven plísním nebo listovým skvrnám , zejména bhem druhé poloviny vegetaního období. Strom lépe kvete s výraznými rozdíly mezi letními a zimními teplotami.

Opelovae a íení osiva

Je známo, e opylovai kvt C. fistula jsou rzné druhy vel a motýl , zejména vely tesaské ( Xylocopa sp.). V roce 1911 provedl Robert Scott Troup experiment s cílem zjistit, jak jsou semena C. fistula rozptýlena. Zjistil, e akali se iví plody a pomáhají pi íení semen.

Pouití

Jídlo

V Indii nkdy lidé jedí kvtiny stromu se zlatou sprchou. Listy byly také pouity k doplnní stravy skotu, ovcí a koz krmených nekvalitními krmivy.

Lékaský

V ajurvédské medicín je zlatý sprchový strom známý jako aragvadha , co znamená zabiják nemocí. Ovocná de je povaována za preháadlo a v ajurvédských textech se nedoporuuje samoléba nebo jakékoli pouití bez lékaského dohledu. Akoli se v bylinkáství pouívá po tisíciletí, v moderní dob byl proveden malý výzkum, i kdy je písadou nkterých hromadn vyrábných bylinných laxativ. Pokud je pouíván jako takový, je znám jako kasiové lusky.

V Indii se do tabáku nkdy pidává katarza vyrobená z buniiny.

Kultura

Zlaté sprchy strom je kvtina státu of Kerala . Kvty mají rituální význam na festivalu Vishu v Kérale a strom byl zobrazen na známce 20 rupií . Zlatý dé strom je národní kvtina z Thajska ; jeho luté kvty symbolizují thajskou královskou hodnost . Kvtinový festival 20062007, Royal Flora Ratchaphruek , byl pojmenován podle stromu, který je v thajtin známý jako ratchaphruek (thajsky: ) a kvty bn oznaované jako dok khun (thajsky: ). C. fistule je také vystupoval na spoleném 2003 kanadský návrh -Thai pro 48- cent razítka, která je souástí série pedstavovat národní znaky . Strom se asto pstuje v buddhistických chrámech na Srí Lance, kde jméno Sinhala je Ehela , .

V Laosu jsou jeho kvetoucí kvtiny známé místn jako dok khoun spojené s Laoským novým rokem . Lidé pouívají kvtiny jako dary v chrámu a také je na Nový rok ví ve svých domovech ve víe, e kvtiny pinesou domácnostem tstí a tstí.

Galerie

Reference

externí odkazy

Média související s Cassia fistula na Wikimedia Commons Database o stavu ivotního prostedí, Kerala (2008): Kerala Symbols

Opiniones de nuestros usuarios

Simon Zemanová

Tento záznam o Cassia fistula bylo přesně to, co jsem chtěl najít.

Antonie Kašpar

Článek o Cassia fistula je úplný a dobře vysvětlený. Neodstraňuji ani nepřidávám čárku.

Dorota špaček

Už je to nějakou dobu, co jsem viděl článek o Cassia fistula napsaný tak didaktickým způsobem. Líbí se mi to.