Skryté riziko v potravinách

Etika vědecké práce

V současné době čelíme mnoha různým rizikům, která jsou spojena s naší stravou. Mnoho lidí ví, že některé potraviny jsou zdravé a některé nejsou, avšak existuje i další riziko, které může být skryté v našich jídlech. Toto riziko se týká potravinových přídatných látek.

Potravinové přídatné látky

Potravinové přídatné látky jsou látky, které se přidávají do potravin s cílem prodloužit jejich trvanlivost, zlepšit jejich vzhled a chuť nebo zlepšit jejich výživovou hodnotu. Tyto přídatné látky jsou přidávány do mnoha potravin, které kupujeme v obchodě, včetně pečiva, cereálií, konzerv, dezertů a nápojů v plechovkách.

Problémem je, že mnoho z těchto přídatných látek je potenciálně nebezpečných pro zdraví. Tyto látky mohou vést k alergiím, migrénám, nadměrnému podráždění trávicího traktu a mohou dokonce způsobovat rakovinu nebo jiná zdravotní rizika.

Druhy přídatných látek

Existuje mnoho druhů přídatných látek, které jsou přidávány do potravin. Některé z nich jsou považovány za bezpečné a jsou běžně používány, ale mnoho z nich je problematických a mohou způsobovat zdravotní problémy. Mezi ty nejproblematičtější patří:

 • Barviva: Barviva jsou přidávána do potravin za účelem zlepšení vzhledu potravin nebo aby napodobili barvy, které by jinak nebyly možné. Namísto přírodních barviv jsou často používána syntetická barviva, která mohou být škodlivá pro zdraví a způsobovat alergické reakce nebo dokonce rakovinu.
 • Konzervanty: Konzervanty jsou používány k prodloužení trvanlivosti potravin. Některé z nich mohou být škodlivé pro zdraví, jako například benzoát sodný, který může způsobovat migrény a alergické reakce.
 • Antioxidanty: Antioxidanty jsou často přidávány do potravin k ochraně před oxidací, což může způsobovat zhoršení chuti nebo pachu potravin. Nicméně, některé antioxidanty mohou být škodlivé pro zdraví a způsobovat alergické reakce nebo dokonce rakovinu.
 • Sladidla: Sladidla jsou přidávána do potravin za účelem snížení kalorické hodnoty. Nicméně, mnoho z nich je potenciálně nebezpečných a může způsobovat migrény, alergické reakce nebo dokonce způsobovat rakovinu.
 • Aromata: Aromata jsou používána k zlepšení chuti a vůně potravin. Avšak mnoho z nich je potenciálně karcinogenních a může způsobovat rakovinu.

Způsoby minimalizace rizika spojeného s přídatnými látkami

Bohužel, většina lidí si neuvědomuje, že mnoho potravin obsahuje přidávání látky. Nicméně, existuje několik způsobů, jak snížit riziko spojené s přídatnými látkami:

 • Počkejte s nákupem potravin, dokud nebyly na trhu nějakou dobu. To může minimalizovat riziko spojené s použitím přídatných látek.
 • Přečtěte si úplný seznam složek na obalech potravin. To vám umožní vidět, co přesně obsahuje potravina, a minimalizuje riziko spojené s přídatnými látkami.
 • Zachovejte zdravý rozum při výběru potravin. Pokud se zdá, že potravina obsahuje velké množství přídatných látek, není nutné ji kupovat.
 • Kupujte biopotraviny. Biopotraviny jsou vyráběny bez použití přídatných látek a jsou mnohem bezpečnější než konvenční potraviny.
 • Uvažujte o vaření vašich jídel s čerstvými ingrediencemi, abyste mohli ovládat, co přesně vstupuje do vašeho jídla.
 • Zkuste najít zdroj použití přídatných látek od výrobců a prodávajících potravin, abyste věděli, co se přidává do vaší potravy.

Závěr

Všichni se potřebujeme stravovat, abychom mohli fungovat a udržovat naše zdraví. Nicméně, v dnešní době čelíme mnoha rizikům, která jsou spojena s našimi potravinami. Skryté riziko spojené s přídatnými látkami je jedním z těch nebezpečných. Tento problém může být minimalizován tím, že budeme opatrně a dáme pozor na složení potravin a budeme kupovat biopotraviny. Je důležité chránit své zdraví a pečlivě volit to, co jíme.