Jak fungují různé druhy baterií?

Etika vědecké práce

Jak fungují různé druhy baterií?

Baterie jsou v dnešní době nezbytné pro mnoho zařízení, která používáme každý den. Od mobilních telefonů až po počítače, baterie jsou absolutní nutností pro naši mobilitu a pohodlnost. Existuje mnoho různých druhů baterií, a každý z nich pracuje jinak. V tomto článku se zaměříme na funkci nejčastěji používaných druhů baterií.

Primární baterie

Primární baterie jsou baterie, které se používají pouze jednou a pak se vyhodí. Například alkalické baterie, na něž jsme všichni zvyklí v našich dálkových ovladačích, jsou primární baterie. Primární baterie mají složitý vnitřní mechanismus, který jim umožňuje, aby poskytly elektřinu na jedno použití. Alkalické baterie fungují pomocí oxidace.

Když alkalická baterie funguje, chemická reakce mezi zinkem a mangandioksidem zirkonatovým přemění chemickou energii na elektrickou energii. Když je baterie vypálena, chemická reakce skončí a baterie je mrtvá. Nicméně, některé primární baterie jsou schopny pracovat delší dobu, například lithiové baterie. Tyto baterie pracují pomocí oxidace lithiového kovu.

Sekundární baterie

Sekundární baterie jsou baterie, které jsou navržené tak, aby se mohly dobíjet. Litiové-iontové baterie, které najdeme v našich mobilních telefonech, jsou příkladem sekundárních baterií. Tyto baterie se dobíjejí při aplikovaném proudu v opačném směru, když se jejich kapacita sníží. Litiové-iontové baterie jsou schopny poskytnout vysoký výkon a mají vysokou energetickou hustotu.

Sekundární baterie jsou velmi populární, protože se mohou znovu použít a nevyžadují tak častou náhradu jako primární baterie. Mohou být vyrobeny z několika různých materiálů, včetně lithia, niklu a kobaltu. Tyto materiály jsou zvoleny na základě funkce a použití baterie.

Palivové články

Palivové články jsou baterie, které používají chemickou reakci mezi vodoustoffem a kyslíkem k vytvoření elektrické energie. Tyto baterie nevyžadují nabíjení a jsou schopny pracovat po dobu několika dní, což z nich dělá ideální zdroj energie pro mnoho zařízení. Nejsou však příliš široce používané kvůli jejich vysoké ceně.

Navzdory vysoké ceně jsou palivové články velmi účinné a vysoký výkon z nich činí ideální volbu pro zařízení, jako jsou vrtulníky a drony. Palivové články jsou také šetrné k životnímu prostředí, protože jsou napájeny pouze vodoustoffem a kyslíkem.

V závěru

Vývoj a zdokonalování baterií bude určitě pokračovat, protože jsou stále důležitější pro naše každodenní životy. Díky rozvoji mnoha technologií a materiálů, jsme schopni vyrábět baterie s vyšší výkonností a nižší cenou. Důležité je také mít na paměti, že recyklace a bezpečné nakládání s použitými bateriemi je stejně důležité jako samotné používání baterií.

Vzhledem k tomu, že se stále zavádí nové materiály a technologie do průmyslu baterií, můžeme očekávat, že budou mít ještě větší důležitost v našem životě v budoucnu.