Dnes se ponoříme do vzrušujícího světa Zvrhlé umění, tématu, které upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. Od svého vzniku až po svůj dopad na dnešní společnost hraje Zvrhlé umění zásadní roli v každodenním životě lidí a vyvolává nekonečné debaty a kontroverze. Prostřednictvím tohoto článku prozkoumáme mnoho aspektů Zvrhlé umění, prozkoumáme jeho vliv na různé aspekty moderního života a analyzujeme jeho vývoj v průběhu času. Ponořte se do této cesty objevování a připojte se k nám při zkoumání Zvrhlé umění ve všech jeho dimenzích.
Zvrhlé umění (německy Entartete Kunst) byl termín užívaný nacistickým Německem pro většinu moderního umění. Umělecká díla, která podle nacistické ideologie spadala do této skupiny, byla zakazována jako „židobolševická“ nebo svou podstatou neněmecká; autorům, jejichž dílo bylo takto označeno, byla zakázána další tvůrčí činnost. Termín vychází z německého slova Entartung (degenerace), které se v lékařství prosadilo na konci 19. století, a zpopularizovala ho propagandisticky koncipovaná výstava stejného názvu pořádaná roku 1937 v Mnichově, kde se vystavovalo přes 5000 děl moderních výtvarníků včetně autorů dnes uznávaných, jako jsou Marc Chagall, Henri Matisse, Pablo Picasso nebo Vincent van Gogh. Za zvrhlá byla označována i literární (převážně expresionistická) a hudební (především jazzová) díla, která byla zakázána.
Jako zdegenerované umění nacisté označovali také novou věcnost, dadaismus, surrealismus, kubismus nebo fauvismus. V roce 1936 začal platit úplný zákaz moderního umění. Stovky uměleckých děl, zejména v oblasti malířství, byly odstraněny z muzea, buď zabaveny pro výstavu „Zvrhlé umění“, prodány do zahraničí nebo zničeny. Malíři, spisovatelé a skladatelé měli – pokud neemigrovali do zahraničí – zákaz pracovat a vystavovat. Již existující zákon z roku 1933 zpřísňoval nebo zcela zakazoval nákup neindoevropského a moderního umění. Postupné zabavování majetku židovského obyvatelstva způsobil, že mnoho uměleckých děl z židovského soukromého majetku přešlo do rukou státu a bylo označeno za „zdegenerované“ a poté bylo zničeno nebo prodáno do zahraničí.
(anglicky)