Zhoř (okres Písek)

V dnešním světě je Zhoř (okres Písek) téma, které vyvolává velký zájem a debatu. Ať už kvůli své historické relevanci, svému vlivu na společnost nebo svému vlivu na osobní úrovni, Zhoř (okres Písek) je téma, které nezůstane bez povšimnutí. V průběhu let vyvolala protichůdné názory a byla předmětem mnoha studií a výzkumů. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Zhoř (okres Písek), analyzujeme jeho důležitost, jeho důsledky a různé perspektivy, které kolem něj existují. Od svého dopadu na populární kulturu až po jeho relevanci v akademické oblasti je Zhoř (okres Písek) nepochybně dnes velmi důležité téma.

Zhoř
Pohled na část obce
Pohled na část obce
Znak obce ZhořVlajka obce Zhoř
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecMilevsko
Obec s rozšířenou působnostíMilevsko
(správní obvod)
OkresPísek
KrajJihočeský
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel320 (2024)[1]
Rozloha12,13 km²[2]
Nadmořská výška563 m n. m.
PSČ399 01
Počet domů147 (2021)[3]
Počet částí obce5
Počet k. ú.4
Počet ZSJ5
Kontakt
Adresa obecního úřaduZhoř 40
399 01 Milevsko
[email protected]
StarostkaIng. Romana Nohejlová
Oficiální web: www.obec-zhor.cz
Zhoř
Zhoř
Další údaje
Kód obce550060
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zhoř je obec v jižních Čechách v okrese Písek. Nachází se asi 8 km na sever od Milevska. Součástí obce jsou i osady Blehov, Březí, Osletín a Zbislav. Celkem v obci žije 320[1] obyvatel.

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1392.[4] Ves patřila k majetku pánů na Příběnicích. Roku 1483 byla ves společně s několika okolními vesnicemi prodána Václavu Heroltovi z Lípec.[5] Roku 1576 prodal Kryštof ze Švamberka ves Bedřichu Doudlebskému z Doudleb.[5] V držení jejich rodu byla ves do 17. století, kdy společně s Nadějkovem, Zhoří, Nosetínem a Květuší byla ves prodána.[5] Poté se majitelé vsi se zejména v 17.19. století poměrně často střídali.[4]

Sbor dobrovolných hasičů byl v obci založený roku 1902.[5]

Památky v obci

Kaple svatého Víta

Kaple svatého Víta z roku 1907 se nachází v obci na návsi.[6] Podle záznamů kroniky Zhoře o stavbě kaple bylo rozhodnuto roku 1907. V březnu byl vyslovený souhlas obecního výboru a ihned se započalo se stavbou. V květnu byl položený základní kámen a v září byla kaple postavená. Mobiliář do kaple byl pořízený ze sbírek mezi obyvateli obce. 20. 10. 1907 byla kaple slavnostně vysvěcena.[6] U kaple se nachází kamenný kříž.

Zajímavost: Podle záznamů kroniky Zhoře byla stavba kaple svatého Víta svěřena zednickému mistrovi z nedalekého Milevska, na jeho práci pečlivě dohlížel tehdejší starosta obce. Dohlížel opravdu poctivě i několikrát denně. Pokaždé se při této plánované obchůzce zastavil v hospodě, aby se posilnil. Předpokládal, že jeho útrata půjde k proplacení na obec. Hospodský vše na konci spočetl a předložil účet. Starosta jej předal, ale obecní výbor jeho proplacení zamítl. Starosta se odvolal, posléze celá záležitost skončila u soudu. Pro starostu to nedopadlo nejlépe, musel vše uhradit včetně soudních výloh. Celkem to starostu stálo 250 K a za tuto částku by se dala koupit celá kráva.[7]

Další památky

  • Kaple]z roku 1879 se nachází nad obcí severovýchodním směrem zhruba kilometr po polní cestě. Kaple byla původně zasvěcená Nejsvětější Trojici, nyní je zasvěcená svaté Terezičce od Ježíška.[6] Podle záznamů v místní kronice obce byla kaple postavena místním občanem u cesty do Chyšek. Dříve sem docházela prosebná procesí ze vsi, konaly se zde tancovačky.[6]
  • Kamenný kříž se nachází na křižovatce do obce.
  • Kamenný kříž u komunikace do obce ve směru od Zbislavi.
  • Památkově chráněné roubené stavby – zemědělské usedlosti čp. 9, 10 a 5 jsou vedené v Seznamu kulturních památek v okrese Písek.

Místní části

Obec Zhoř se skládá z pěti částí na čtyřech katastrálních územích.

  • Blehov (i název k. ú.)
  • Březí (k. ú. Březí u Milevska)
  • Osletín (i název k. ú.)
  • Zbislav (leží v k. ú. Blehov)
  • Zhoř (k. ú. Zhoř u Milevska)

Galerie

Reference

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2024. Praha: Český statistický úřad. 17. května 2024. Dostupné online. .
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky – 2017. Český statistický úřad. 15. prosince 2017. Dostupné online. .
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. .
  4. a b http://www.obec-zhor.cz/obec/
  5. a b c d KYTKA, Josef. Milevsko a jeho kraj: turistika, památky, historie.. Milevsko: Nákladem odboru klubu českých turistů, 1940. S. 149. 
  6. a b c d HLADKÝ, Jiří. Kapličky, boží muka,výklenkové kapličky a zvoničky na Milevsku a Písecku.. 2. vyd. Praha: Svazek obcí Milevska za podpory města Milevska., 2011. S. 112. . 
  7. "Hladký", str. 114.

Externí odkazy