Zeid bin Husajn

V současnosti je Zeid bin Husajn tématem obecného zájmu, které upoutalo pozornost mnoha lidí po celém světě. Postupem času se Zeid bin Husajn vyvíjel a jeho důsledky se stávají stále důležitějšími v různých oblastech každodenního života. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Zeid bin Husajn a analyzujeme jeho dopad na dnešní společnost. Od jeho počátků až po současnou situaci prozkoumáme, jak Zeid bin Husajn ovlivnil a inspiroval jednotlivce, komunity a celé společnosti. Kromě toho se budeme zabývat výzvami a příležitostmi, které Zeid bin Husajn představuje, a také možnými řešeními a přístupy k jejich řešení. Připojte se k nám na této cestě objevování a úvah o Zeid bin Husajn!

Zeid bin Husajn
Narození28. února 1898
Turecko
Úmrtí18. října 1970 (ve věku 72 let)
Paříž
Alma materBalliolova kolej
Galatasaray Lisesi
Povolánídiplomat
Oceněnírytíř velkokříže Řádu britského impéria
velkokříž Královského řádu Viktoriina
Nábož. vyznáníislám
ChoťFahrelnissa Zeid (1934–1970)
DětiRaád bin Zaíd
RodičeHusajn ibn Alí al-Hášimí a Adila Khanum
RodHášimovci
PříbuzníPrince Mired bin Ra'ad, Zaíd Raád Zaíd Husajn, Prince Firas bin Ra'ad, Prince Faisal bin Ra'ad a Princess Fakhrelnissa bint Ra'ad (vnoučata)
Funkceambassador of Iraq to Turkey (od Desetiletí od 1930)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zeid bin Husajn al-Hášimí (arabsky: الأمير زيد بن الحسين‎, 28. února 189818. října 1970) byl irácký princ z arabské dynastie Hášimovců a od roku 1958 do své smrti byl nárokovatelem (pretendentem) iráckého trůnu.

Život

Princ Zeid byl jediným synem šafira-emíra Mekky a později hídžazského krále Husajna s jeho třetí ženou Adilou Khanum. Zeid měl dále sestru Saru a nevlastní sestru Fátimu a nevlastní starší bratry Alího (král Hédžazu), Abdalláha I. (král Jordánska) a Fajsala I. (krále Iráku).

Od roku 1916 do roku 1919 byl Zeid velitelem arabské severní armády. V roce 1918 T.E. Lawrence (Lawrence z Arábie) naznačil, že být se Zeid mohl stát králem v mandátní Sýrii. Syrským králem se nakonec nakrátko stal jeho bratr Fajsal I., ale s příchodem francouzské vlády v Sýrii jeho vláda skončila. V roce 1923 se Zeid stal plukovníkem irácké kavalerie.

Ve třicátých letech byl za vlády bratra Fajsala I. a synovce Gházího I. iráckým velvyslancem v Berlíně a Ankaře. V padesátých letech byl za vlády prasynovce Fajsala II. iráckým velvyslancem v Londýně. Zde se také stal hlavou irácké větve Hášimovců a pretendentem trůnu poté co byli 14. července 1958 při státním převratu zavražděni bezdětný král Fajsal II. i korunní princ Abd'alláh (syn Zeidova nejstaršího bratra Alího) a vyhlášena republika.

Po převratu zůstal Zeid s rodinou v Londýně. Princ Zeid zemřel v Paříži 18. října 1970. Pohřben je v královském mausoleu v Ammánu. Po jeho smrti se pretendentem trůnu stal jeho jediný syn Raad.

Rodina

V roce 1933 si v Aténách vzal za ženu Fahrelnissu Zeid. Pár spolu měl jediného syna:

Externí odkazy