V dnešním světě je Zřetězení tématem neustálého zájmu a diskuzí. Existuje velký zájem dozvědět se více o Zřetězení a pochopit jeho dopad v různých oblastech každodenního života. Postupem času se Zřetězení stal relevantním v různých sférách a vyvolal debaty, výzkum a vývoj, které se snaží poskytnout nové pohledy na toto téma. V tomto článku podrobně prozkoumáme důsledky Zřetězení a jeho vliv v různých kontextech, analyzujeme jeho vývoj v čase a jeho význam v dnešní společnosti.
Zřetězení (anglicky concatenation) je v programování označení operace spojení textových řetězců jeden k druhému (tzv. end-to-end).
V češtině by se měl používat spíše název „sřetězení“ (jedná se o spojení řetězců, nikoli o změnu něčeho na řetězec). Slovník spisovného jazyka českého[1] však připouští obě možnosti, „sřetězení“ uvádí jako odkaz na „zřetězení“.[2][3][4] V praxi převažuje „zřetězení“. V lingvistice se používá termín juxtapozice (položení vedle sebe).
Zřetězení je v programovacích jazycích syntakticky obvykle realizováno jako binární operace s infixovým zápisem. Často je operace zapisována pomocí přetíženého operátoru plus (+
), takže výsledkem zápisu "Hello"+"World"
je řetězec "HelloWorld"
(v tomto případě je výsledek bez mezery).
V jiných jazycích, jako například PHP, Perl a Visual Basic, je používán operátor tečka (.
). Existují i jiné zápisy, například ||
používaný v SQL databázi Oracle.
V programovacích jazycích C, C++ a Python je možné spojit dva řetězce bez operátoru, takže výsledkem zápisu "Hello" "World"
je opět řetězec "HelloWorld"
.