Zéta (réva)

V tomto článku prozkoumáme Zéta (réva), abychom se ponořili do jeho významu, dopadu a relevance v aktuálním kontextu. Zéta (réva) je téma, které v historii vzbuzuje velký zájem a vyvolává debaty, výzkumy a úvahy v různých oblastech. Na těchto stránkách budeme analyzovat různé pohledy na Zéta (réva) a také důsledky, které má na dnešní společnost. Od jeho vzniku až po jeho možný budoucí vývoj se tento článek snaží nabídnout komplexní vizi Zéta (réva) s cílem obohatit znalosti a podnítit kritickou reflexi tohoto tématu.

Zéta je moštová odrůda révy vinné (Vitis vinifera) určená k výrobě bílých vín. Vznikla křížením odrůd Furmint a Bouvierův hrozen.

V roce 1951 byla pod jménem Oremus zavedena v maďarské části tokajské vinařské oblasti a roku 1990 byla zapsána do maďarské odrůdové knihy. Používala se jako jedna z odrůd pro výrobu tokajských vín.[1]

V roce 1999 byla odrůda Oremus přejmenována na Zéta.

Hlavními klady této odrůdy jsou schopnost vytvářet v bobulích vysoké koncentrace cukru, rané dozrávání hroznů a náchylnost k napadání plísní šedou (Botrytis cinerea).

Reference

  1. K. MacNeil The Wine Bible pg 595 Workman Publishing 2001 ISBN 1-56305-434-5

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zéta na anglické Wikipedii.