Yeonmi Parková

Dnes chceme mluvit o Yeonmi Parková. Toto téma/osoba/datum má v dnešní společnosti velký význam a vyvolalo velký zájem v různých oblastech. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Yeonmi Parková, od jeho historie až po jeho vliv na dnešní svět. Ponoříme se do jeho významu v populární kultuře, jeho dopadu na společnost a jak se vyvíjel v průběhu času. Kromě toho budeme analyzovat jeho roli dnes a jeho projekci do budoucnosti. Doufáme, že tento článek je užitečným a obohacujícím zdrojem informací pro všechny zájemce o Yeonmi Parková.

Pak Jon-mi je korejské jméno, v němž Pak je příjmení.
Yeonmi Parková
Yeonmi Parková v roce 2014 na konferenci Atlas Network Liberty Forum v New Yorku
Yeonmi Parková v roce 2014 na konferenci Atlas Network Liberty Forum v New Yorku
Rodné jméno박연미
Pak Jon-mi
Narození4. října 1993 (30 let)
Severní Korea Hjesan, Severní Korea
BydlištěSoul, Jižní Korea
Národnostseverokorejská
Alma materDongguk University
Barnard College
Kolumbijská univerzita
Povoláníaktivistka za lidská práva
řečník
OceněníBBC 100 Women
RodičePark Jin-sik a Byeon Keum-sook
PříbuzníPark Eun-mi (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yeonmi Parková (korejsky 박연미, Pak Jon-mi, anglický přepis: Park Yeon-mi; * 4. října 1993) je severokorejská aktivistka za lidská práva, která v roce 2007 emigrovala z Korejské lidově demokratické republiky do Čínské lidové republiky a v roce 2009 do Korejské republiky. V roce 2011 vystoupila v televizním pořadu Educational Broadcasting System (EBS), kde poprvé začala mluvit o své minulosti jak v Severní Koreji, tak o své cestě za svobodou.[1]

Život v Severní Koreji

Narodila se v Hjesanu, které od Číny dělí řeka Amnokkang. V 90. letech, kdy upadala ekonomika,[2] zde začala velice rychle vzkvétat síť černého obchodu a to právě díky své poloze[3]. Do černého obchodu se zapojili i její rodiče. Během dětství patřila její rodina na severokorejské poměry k těm bohatším, ale to se změnilo poté, co byl její otec dopaden a uvězněn za ilegální obchod. Po uvěznění otce kleslo jejich sociální postavení ve společnosti.[4]

Útěk z Koreji a Číny

Poté, co se otec vrátil z vězení, se rodina rozhodla emigrovat do Číny. Její starší sestra Un-mi se rozhodla emigrovat dříve, protože nechtěla propásnout příležitost v době, kdy Yeonmi byla v nemocnici. Následujících pět let o sestře nevěděli. Po útěku z Koreje se v Číně museli skrývat, protože Čína severokorejské emigranty vydává zpět do Severní Koreje[5]. V roce 2008 zemřel její otec na rakovinu a tak spolu s matkou našly křesťanské misionáře, kteří pomáhali uprchlíkům dostat se do Mongolska. Parková a matka se úspěšně dostaly přes poušť Gobi až do Mongolska, kde je na hranicích zadrželi vojáci a poté byly převezeny do uprchlického centra. V dubnu 2009 je vyzvedl zástupce jihokorejského velvyslanectví a odletěly do Soulu.

Život v Korejské republice

Yeonmi Parková v Jižní Koreji

Po příletu byla se svou matkou odvezená do Národního zpravodajského střediska, kde byly prověřovány, zdali nejsou podvodnice, zde byly dva měsíce a následně byly převezeny do integračního centra. Následně v Jižní Koreji dokončila základní a středoškolské vzdělání a byla přijata na univerzitu Tongguk v Soulu. Její matka našla práci a nakonec se shledaly i se sestrou Un-mi, která se dostala do Jižní Koreje přes Thajsko. O svém životě napsala knihu, která v češtině vyšla pod názvem Abych přežila.

Lidskoprávní aktivismus

V Jižní Koreji, píše a vystupuje jako aktivista, podává svědectví o své minulosti, jak v Severní Koreji, tak i o své cestě do Číny a poté přes Mongolsko do Jižní Koreji. Stala se dobrovolnicí v křesťanské organizaci Youth With A Mission. Navštívila Spojené státy americké a Kostariku. USA kritizuje za politickou korektnost.[6] Promlouvala také na summitu One Young World[7] v Dublinu nebo na Oslo Freedom Forum.[8] nebo na 30. zasedání Organizace spojených národů ve Výboru pro lidská práva.[9]

Odkazy

Reference

  1. PARK, Yeonmi. Abych přežila. Great Britain: Penguin Random House, 2015. 299 s. ISBN 978-80-257-1604-5. 
  2. Korejská lidově demokratická republika. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky . . Dostupné online. 
  3. Bridge Across China-North Korea Border River Reopened. Radio Free Asia . 2013-10-14 . Dostupné online. 
  4. KIM, Joungwon. Korean Cultural Heritage Traditional Lifestyle. Soul: Korea Foundation, 1997. 264 s. ISBN 89-860-9013-9. (anglicky) 
  5. PYONG-IK, Yun. A Handbook of Korea. Soul: Korean Overseas Information service, 1993. 556 s. Dostupné online. ISBN 89-7375-002-X. Kapitola Foreign relations, s. 295-305. (anglicky) 
  6. „Horší než Severní Korea.“ Známá uprchlice z KLDR je zděšená politickou korektností v USA. Echo24.cz . 2021-06-18 . Dostupné online. 
  7. Yeonmi Park Introduced by James Chau. One Young World . 20.10.2014 . Dostupné online. 
  8. Yeonmi Park. Oslo Freedom Forum . . Dostupné online. (anglicky) 
  9. Yeonmi Park speaks at the United Nations 30th Human Rights Council meeting for North Korea. One Young World . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 

Externí odkazy

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Yeonmi Parková na Wikimedia Commons
  • Kim je zločinec, zabil miliony lidí. Myslela jsem si, že mi čte myšlenky, líčí žena | Svět. Lidovky.cz . 2015-10-11 . Dostupné online. 
  • The Strange Tale of Yeonmi Park. The Diplomat . . Dostupné online. (anglicky) 
  • Panel discussion on DPRK - 16th Meeting 30th Regular Session of Human Rights Council. United Nations Web TV . . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-04-01. (anglicky) 
  • Yeonmi Park - 박연미 - North Korea's Black Market Generation. www.youtube.com . 2014-10-29 . Dostupné online. 
  • GASHI-STEINEROVÁ, Ingrid; GASHI, Dardan. Ve službách diktátora : severokorejský agent odhaluje pravdu o stalinistickém režimu. Brno: Jota, 2010. ISBN 978-80-7217-782-0.