Yeonmi Parková

Yeonmi Parková
Yeonmi Parková v roce 2014 na konferenci Atlas Network Liberty Forum v New YorkuYeonmi Parková v roce 2014 na konferenci Atlas Network Liberty Forum v New Yorku
Rodné jméno박연미
Pak Jon-mi
Narození4. října 1993 (30 let)
Severní Korea Hjesan, Severní Korea
BydlištěSoul, Jižní Korea
Národnostseverokorejská
Alma materDongguk University
Barnard College
Kolumbijská univerzita
Povoláníaktivistka za lidská práva
řečník
OceněníBBC 100 Women (2014)
BBC 100 Women
RodičePark Jin-sik a Byeon Keum-sook
PříbuzníPark Eun-mi (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yeonmi Parková (korejsky 박연미, Pak Jon-mi, anglický přepis: Park Yeon-mi; * 4. října 1993) je severokorejská aktivistka za lidská práva, která v roce 2007 emigrovala z Korejské lidově demokratické republiky do Čínské lidové republiky a v roce 2009 do Korejské republiky. V roce 2011 vystoupila v televizním pořadu Educational Broadcasting System (EBS), kde poprvé začala mluvit o své minulosti jak v Severní Koreji, tak o své cestě za svobodou.

Život v Severní Koreji

Narodila se v Hjesanu, které od Číny dělí řeka Amnokkang. V 90. letech, kdy upadala ekonomika, zde začala velice rychle vzkvétat síť černého obchodu a to právě díky své poloze. Do černého obchodu se zapojili i její rodiče. Během dětství patřila její rodina na severokorejské poměry k těm bohatším, ale to se změnilo poté, co byl její otec dopaden a uvězněn za ilegální obchod. Po uvěznění otce kleslo jejich sociální postavení ve společnosti.

Útěk z Koreji a Číny

Poté, co se otec vrátil z vězení, se rodina rozhodla emigrovat do Číny. Její starší sestra Un-mi se rozhodla emigrovat dříve, protože nechtěla propásnout příležitost v době, kdy Yeonmi byla v nemocnici. Následujících pět let o sestře nevěděli. Po útěku z Koreje se v Číně museli skrývat, protože Čína severokorejské emigranty vydává zpět do Severní Koreje. V roce 2008 zemřel její otec na rakovinu a tak spolu s matkou našly křesťanské misionáře, kteří pomáhali uprchlíkům dostat se do Mongolska. Parková a matka se úspěšně dostaly přes poušť Gobi až do Mongolska, kde je na hranicích zadrželi vojáci a poté byly převezeny do uprchlického centra. V dubnu 2009 je vyzvedl zástupce jihokorejského velvyslanectví a odletěly do Soulu.

Život v Korejské republice

Yeonmi Parková v Jižní Koreji

Po příletu byla se svou matkou odvezená do Národního zpravodajského střediska, kde byly prověřovány, zdali nejsou podvodnice, zde byly dva měsíce a následně byly převezeny do integračního centra. Následně v Jižní Koreji dokončila základní a středoškolské vzdělání a byla přijata na univerzitu Tongguk v Soulu. Její matka našla práci a nakonec se shledaly i se sestrou Un-mi, která se dostala do Jižní Koreje přes Thajsko. O svém životě napsala knihu, která v češtině vyšla pod názvem Abych přežila.

Lidskoprávní aktivismus

V Jižní Koreji, píše a vystupuje jako aktivista, podává svědectví o své minulosti, jak v Severní Koreji, tak i o své cestě do Číny a poté přes Mongolsko do Jižní Koreji. Stala se dobrovolnicí v křesťanské organizaci Youth With A Mission. Navštívila Spojené státy americké a Kostariku. USA kritizuje za politickou korektnost. Promlouvala také na summitu One Young World v Dublinu nebo na Oslo Freedom Forum. nebo na 30. zasedání Organizace spojených národů ve Výboru pro lidská práva.

Odkazy

Reference

  1. PARK, Yeonmi. Abych přežila. Great Britain: Penguin Random House, 2015. 299 s. ISBN 978-80-257-1604-5
  2. Korejská lidově demokratická republika. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky . . Dostupné online
  3. Bridge Across China-North Korea Border River Reopened. Radio Free Asia . 2013-10-14 . Dostupné online
  4. KIM, Joungwon. Korean Cultural Heritage Traditional Lifestyle. Soul: Korea Foundation, 1997. 264 s. ISBN 89-860-9013-9. (anglicky) 
  5. PYONG-IK, Yun. A Handbook of Korea. Soul: Korean Overseas Information service, 1993. 556 s. Dostupné online. ISBN 89-7375-002-X. Kapitola Foreign relations, s. 295-305. (anglicky) 
  6. „Horší než Severní Korea.“ Známá uprchlice z KLDR je zděšená politickou korektností v USA. Echo24.cz . 2021-06-18 . Dostupné online
  7. Yeonmi Park Introduced by James Chau. One Young World . 20.10.2014 . Dostupné online
  8. Yeonmi Park. Oslo Freedom Forum . . Dostupné online. (anglicky) 
  9. Yeonmi Park speaks at the United Nations 30th Human Rights Council meeting for North Korea. One Young World . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 

Externí odkazy

Portály: Lidé | Korea | Politika