Yemi A.D.

Yemi A.D.
Yemi A.D. v roce 2015Yemi A.D. v roce 2015
Rodné jménoYemi Akinyemi Dele
Narození4. listopadu 1981 (42 let)
Liberec, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostčeská
Povoláníchoreograf, art director, multi-disciplinary creative, performer, výtvarný umělec
Partner(ka)Jaromír Smetana
OceněníStříbrná medaile předsedy Senátu (2022)
Webová stránkahttp://www.yemiad.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yemi Akinyemi Dele, známý jako Yemi A.D., (* 4. listopadu 1981 Liberec) je český choreograf, herec, výtvarný umělec, umělecký režisér, performer a potenciální astronaut.

Dětství a rodinný život

Yemi se narodil v Liberci nigerijskému otci a české matce. Otec v Praze studoval Vysokou školu ekonomickou, ale v Yemiho čtyřech letech byl při pravidelné návštěvě rodičů v Nigérii zadržen (v důsledku ozbrojeného státního převratu) a dalších 18 let se do Česka nevrátil. Yemiho matka se později znovu vdala a Yemi vyrůstal s otčímem. Kontakt s otcem se Yemimu po letech podařilo znovu obnovit a nyní žije s celou rodinou v Praze.

V šestnácti letech se Yemi osamostatnil a přestěhoval se za studiem a prací do Prahy. Záhy začal také vyučovat tance v Nizozemsku a Švédsku a studovat Street dance v Los Angeles ve vyhlášené hollywoodské taneční škole MaDonny Grimes.

Veřejně se hlásí ke své homosexuální orientaci a podporuje LGBTQ+ komunitu. S partnerem žije v Praze, v registrovaném partnerství.

Profesní kariéra

Po návratu z USA založil v roce 1999 JAD Dance Company, seskupení českých i zahraničních tanečníků a choreografů. Zkušenosti z produkce a kreativity jej přivedly k aktivní spolupráci se zahraničními umělci a jeho představení sklidila úspěch v mnoha městech po celém světě, včetně Tokia, Londýna, Barcelony, Bombaje, Los Angeles, Šanghaje, Paříže a New Yorku.

Souběžně Yemi dokončil studium umělecké režie a copy-writing na Central European Advertising Art Institute. Následně zahájil spolupráci se skupinou Charlie Straight. Produkoval také první videoklip Bena Cristovao, či artový klip amerického rappera Turbo T. Double s názvem ATOMS.

Choreografiemi se snaží vyjádřit provázanost různých kultur a společností. Yemiho nikdy nekončící touhou je motivace mladých lidí. Pomáhá jim v rozvoji jejich talentu a zbavuje je strachu při objevování jejich vlastní individuality či kořenů. 

JAD Dance Company

Prostřednictvím JAD Dance Company (JAD DC) měl Yemi možnost sdílet jedinečné taneční styly, které byly dříve pro tanečníky v post-komunistické České republice nedostupné a neznámé. Od samého vzniku měla skupina dobrou pověst, a to především díky vysoké kvalitě tanečních technik. A právě to přitahuje mnoho uznávaných tanečníků z celého Česka i Slovenska dodnes. Hlavním zaměřením skupiny JAD DC je Street FUSION. Za zmínku stojí také spolupráce JAD Dance Company a Kanye Westa. V roce 2010 se její členové stali hlavními tanečníky ve videoklipu Runaway.

Yemi je zakladatelem Dance Academy Prague (DAP) – taneční školy, v níž se vzdělávají lidé různých věkových kategorií, s různými tanečními schopnostmi či zkušenostmi. Od choreografů rozličných národností se studenti mohou naučit styly, jako jsou je Hip-Hop, Moderní balet, Jazz, Contemporary, MTV style, Dance Hall a mnoho jiných (do dnešního dne zde Yemi vyučuje svoji lekci Street FUSION).  Po těchto kursech mají někteří ze studentů příležitost vystoupit živě v ulicích Prahy, pro korporace či na podiích lokálních i mezinárodních soutěží.

Spolupráce s Kanyem Westem

Známou je především jeho spolupráce s americkým hudebníkem Kanyem Westem. Podílel se na jeho videoklipu k písni Runaway a následně vytvořil další choreografické kompozice, například na předávání MTV Music Award nebo v legendárním pořadu Saturday Night Live. Spolupráce vyvrcholila režií Westova doposud největšího amerického turné Yeezus Tour.

Spolupráce se skupinou Charlie Straight

Yemi také zahájil spolupráci se skupinou Charlie Straight a režíroval jejich videoklip, který získal ocenění na MTV Czech, jako nejlepší hudební video roku 2011.

Jiné projekty

Yemi hrál v několika filmech zahraničních produkcí: Letopisy Narnie: Princ Kaspian (USA, 2008), Red Tails (USA, 2012), Případ nevěrné Kláry (Itálie, 2009) a v českém seriálu Ordinace v růžové zahradě. Vystupoval a vedl choreografii 6 sérií nejsledovanějšího pořadu TV Nova – Tvoje tvář má známý hlas.

Byl moderátorem televizního pořadu Eso a také prvním českým korespondentem pro MTV Europe. Dva roky vystupoval jako tanečník v hlavní taneční roli původního českého muzikálu Monte Cristo.

V roce 2013 vydal svůj debutový maxisingl s názvem Equals. V roce 2014 byl čtenáři MF Dnes vybrán mezi 24 nejvlivnějších osobností Česka. První skladba z této desky s názvem The Moment byla poprvé představena v přímém přenosu udílení cen Akademie populární hudby Anděl.

Jako speaker se zúčastnil roku 2016 pražského TEDx, kde vystoupil s originálním povídáním na téma mileniálové. Od roku 2017 je také jedním z prvních ambasadorů Cílů udržitelného rozvoje za Českou republiku při OSN a jedním ze tří ambasadorů Dobré vůle pod ministerstvem zahraničních věcí ČR.

V únoru 2019 začala americká televizní stanice CBS vysílat novou talentovou soutěž The World’s Best a Yemi byl vybrán mezi 50 expertních porotců z celého světa. V roce 2019 si zahrál ve světové reklamní kampani Apple „Life on iPad“ propagující produkt iPad Pro. Yemi je ambasadorem elektromobility pro Mercedes-Benz v České republice. V květnu 2020 se Yemi A.D. stal prvním českým členem Henry Crown Fellowship Network (Aspen Institute USA) a zde obdržel také stipendium.

V roce 2022 byl vybrán do týmu japonského miliardáře Jusaku Maezawy, ten chce s týmem obletět Měsíc, měl by se tak stát astronautem.

Anti-Panic Platform

V době pandemie koronaviru Yemi A.D. zorganizoval virtuální konference Anti-Panic Platform, na nichž čeští byznysoví prominenti diskutovali o tom, jak vyřešit patové situace i naděje do budoucna. Později uspořádal podobnou konferenci pod názvem Moonshot Platform ve Spojených státech. Jako diskutující tam vystoupili šéf největší newyorské organizace bojující s chudobou Wes Moore, Kathryn Stevensonová, šéfka týmu vyvíjejícího vakcínu proti covidu-19 na Harvardu, šéfka start-upů v Googlu Jewel Burks Solomonová, bývalá americká ministryně zahraniční Madeleine Albrightová či Jessie Woolley-Wilsonová, šéfka DreamBox Learningu, největší platformy pro distanční vzdělávání.

Choreografie

Režie a produkce

Ocenění

Reference

 1. a b Český choreograf Yemi A.D. poletí do vesmíru. Na cestu kolem Měsíce ho chce vzít japonský miliardář. iROZHLAS . . Dostupné online
 2. Bio . YEMI AD . Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-09-24. (anglicky) 
 3. ČERVINKOVÁ, Radka. 13. komnata Yemiho A. D. . Česká televize, 2010 . Čas 2:00 až 4:00. Dostupné online
 4. http://www.nytimes.com/movies/person/1581155/Yemi-A-D
 5. https://mubi.com/films/the-case-of-unfaithful-klara
 6. http://www.super.cz/168545-yemi-to-s-hudbou-mysli-vazne-na-obal-cdcka-ho-zvecnil-dvorni-fotograf-spielberga-deppa-ci-brada-pitta.html
 7. http://www.youtube.com/watch?v=YIKKMyvuZQg
 8. KRAJČÍKOVÁ, Zuzana. Amerika má novou talentovou soutěž. Jedním z porotců je i Čech Yemi A. D.. Forbes . 2019-02-10 . Dostupné online
 9. Yemi A. D. studuje s miliardáři, ale sám nakupuje v secondhandu!. Blesk.cz . . Dostupné online
 10. Anti-Panic Platform Live. antipanic.live . . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-11-30. 
 11. Moonshot Platform Live
 12. DreamBox Learning
 13. Adam Junek, Čech propojil lídry v boji s pandemií. „Na staré časy zapomeňte,“ říká, Seznam Zprávy, 23.12.2020
 14. http://www.imdb.com/title/tt1756714/combined
 15. http://www.mtv.com/news/articles/1649253/kanye-west-tweets-saturday-night-live-shout-outs.jhtml
 16. http://austin.culturemap.com/news/entertainment/09-17-11-13-18-acl-in-review-king-kanye-takes-the-throne/
 17. a b VRÁNOVÁ, Veronika. Tanečník Yemi: Říkají o mně, že jsem otrokář. iDNES.cz . 2008-02-20 . Dostupné online

Externí odkazy

Portály: Česko | Hudba | Lidé