Wikipedie:Zamykání

Ve světě Wikipedie:Zamykání byl vždy velký zájem a zvědavost ze strany společnosti. Po staletí je Wikipedie:Zamykání tématem debat a diskuzí v různých oblastech, ať už v politice, vědě, kultuře nebo každodenním životě. Vliv Wikipedie:Zamykání je nepopiratelný a jeho dopad je citelný ve všech sférách lidského života. V tomto článku důkladně prozkoumáme roli Wikipedie:Zamykání v historii a jeho význam v současnosti, analyzujeme jeho různé aspekty a ponoříme se do jeho důležitosti pro lepší pochopení světa kolem nás.

pravidla:

     závazná
     doporučení
     v hlasování
     navrhovaná
     neschválená
Doporučení

Text této stránky je doporučení české Wikipedie. Vysvětluje standardy, s nimiž většina wikipedistů v principu souhlasí a které je vhodné dodržovat. Přesto není závazným pravidlem. Nebojte se stránku editovat, je-li potřeba, ale větší změny raději předem navrhněte v diskusi a oznamte je též Pod lípou.


Zkratka:
  • WP:ZAM

Správci mají právo „zamykat“ stránky, které poté nemohou být upraveny, popř. soubory, které poté nemohou být přepsány. Měnit takto zamčené stránky a soubory mohou jen další správci. Tato schopnost smí být využívána pouze ve velice omezeném rozsahu, neboť zamykání stránek je považováno za škodlivé (viz Metu).

Použití

Trvalé zamčení

Trvale mohou být stránky zamčeny pouze v následujících případech:

  • Ochrana vysoce viditelných stránek (Hlavní strana) před vandalismem.
  • Ochrana loga a klíčových stránek o autorských právech, licenci, tiskových zprávách apod.
  • Ochrana některých stran sloužících ke správě Wikipedie.
  • V případě opakovaného vandalismu je možné na žádost uživatele zamknout jeho uživatelskou stránku a její podstránky.
  • Důležité (systémové) šablony používané v jiných šablonách a jejich prostřednictvím na velkém množství stránek, které jsou nízkoúrovňové (jejich zdrojový kód je velmi jednoduchý a nelze očekávat jeho změny) nebo které jsou častým terčem nežádoucích úprav i ze strany zavedených uživatelů.

Trvale a bez možnosti odemčení jsou automaticky zamčeny všechny texty rozhraní softwaru MediaWiki (tzv. hlášení), neboli stran ve jmenném prostoru MediaWiki.

Na takto zamčenou stránku se zpravidla dává šablona {{Zamčeno}}.

Dočasné zamčení

Stránky mohou být krátkodobě zamčeny z následujících důvodů:

  • Vynucená přestávka pro zklidnění situace při probíhající „editační válce“.
  • Ochrana stránky či souboru, který je terčem opakovaného trvajícího vandalismu či editací prováděných vyloučeným uživatelem.
  • Znemožnění změn stránky, na které se projevuje možná chyba v programu MediaWiki, v průběhu ladění této chyby.

Na zamčenou stránku se dává šablona {{Zamčeno}}.

Zamčení stránky v nějaké konkrétní podobě neznamená jakoukoli podporu příslušné verze, nežádejte prosím změnu zamčené verze za jinou.

Diskusní stránky (i diskusní stránky uživatelů) se zamykají pouze v naprosto extrémních případech.

Polozamčení

Stránky mohou být krátkodobě zamčeny pro editace nepřihlášených a nově registrovaných (od uživatelů, kteří buď nemají minimálně 10 editací anebo mají účet mladší 4 dnů) uživatelů:

  • Ochrana stránky, která je terčem opakovaného vandalismu většího počtu nepřihlášených uživatelů

Stránky mohou být dlouhodobě polozamčeny z následujících důvodů:

  • Stránky, které jsou terčem silného a vytrvalého vandalismu.
  • Stránky o osobách, které jsou terčem vytrvalého porušování pravidel Články o žijících lidech nebo Nezaujatý úhel pohledu
  • Uživatelské stránky (nikoliv diskusní stránky), pokud o to uživatel požádá.
  • Důležité (systémové) šablony používané v jiných šablonách a na mnoha stránkách.

Na polozamčenou stránku se dává šablona {{Polozamčeno}}.

Kaskádní zámek

MediaWiki umožňuje použít kaskádní zámek, který vedle zamykané stránky zamkne také všechny další stránky (např. šablony nebo obrázky), které jsou na stránku vloženy.

Zamčení přesunu

Běžné zamčení v sobě standardně zahrnuje i zamčení přesunu stránky. Správce má možnost volit zamčení, které dovolí editovat stránku, ale neumožňuje ji přesouvat. To lze použít zejména v případech:

  • Stránka obětí vytrvalého přesouvacího vandalismu.
  • Při nevyřešeném sporu o název stránky.

Spor o verzi stránky

Uzamčení stránky v některé ze sporných verzí v případě revertační války je vždy citlivou záležitostí a zamykající správce by jím neměl prosazovat svůj názor ani zámkem obcházet věcnou diskusi. Objektivitě zásahu může napomoci šablona {{Dvě verze}}.

Editace zamčených stránek

Pravidlo needitovat zamčenou stránku se nevztahuje stejnou měrou na trvale zamčené stránky. U těchto stránek by správci měli být opatrní a editovat pouze v souladu s převažujícím míněním a pravidly týkajícími se daného tématu. V některých případech je vhodné nejprve navrhnout plánované změny na příslušné diskusní stránce a vyčkat na případné reakce.

V případě dočasně zamčených stránek by správci neměli stránku editovat, neboť ostatní uživatelé, mající na věc různé názory, to dělat nemohou. V některých zvláštních případech je však po důkladném zvážení editace vhodná:

  • Přidání šablony NPOV či jiného podobného upozornění na probíhající spor.
  • Vrácení stránky na verzi z doby před započetím sporu, pokud taková vhodná verze existuje.
  • Editace technického rázu nesouvisející s probíhajícím sporem.

Související články