Ve světě Wikipedie:Zamykání byl vždy velký zájem a zvědavost ze strany společnosti. Po staletí je Wikipedie:Zamykání tématem debat a diskuzí v různých oblastech, ať už v politice, vědě, kultuře nebo každodenním životě. Vliv Wikipedie:Zamykání je nepopiratelný a jeho dopad je citelný ve všech sférách lidského života. V tomto článku důkladně prozkoumáme roli Wikipedie:Zamykání v historii a jeho význam v současnosti, analyzujeme jeho různé aspekty a ponoříme se do jeho důležitosti pro lepší pochopení světa kolem nás.
Text této stránky je doporučení české Wikipedie. Vysvětluje standardy, s nimiž většina wikipedistů v principu souhlasí a které je vhodné dodržovat. Přesto není závazným pravidlem. Nebojte se stránku editovat, je-li potřeba, ale větší změny raději předem navrhněte v diskusi a oznamte je též Pod lípou.
Správci mají právo „zamykat“ stránky, které poté nemohou být upraveny, popř. soubory, které poté nemohou být přepsány. Měnit takto zamčené stránky a soubory mohou jen další správci. Tato schopnost smí být využívána pouze ve velice omezeném rozsahu, neboť zamykání stránek je považováno za škodlivé (viz Metu).
Trvale mohou být stránky zamčeny pouze v následujících případech:
Trvale a bez možnosti odemčení jsou automaticky zamčeny všechny texty rozhraní softwaru MediaWiki (tzv. hlášení), neboli stran ve jmenném prostoru MediaWiki
.
Na takto zamčenou stránku se zpravidla dává šablona {{Zamčeno}}
.
Stránky mohou být krátkodobě zamčeny z následujících důvodů:
Na zamčenou stránku se dává šablona {{Zamčeno}}
.
Zamčení stránky v nějaké konkrétní podobě neznamená jakoukoli podporu příslušné verze, nežádejte prosím změnu zamčené verze za jinou.
Diskusní stránky (i diskusní stránky uživatelů) se zamykají pouze v naprosto extrémních případech.
Stránky mohou být krátkodobě zamčeny pro editace nepřihlášených a nově registrovaných (od uživatelů, kteří buď nemají minimálně 10 editací anebo mají účet mladší 4 dnů) uživatelů:
Stránky mohou být dlouhodobě polozamčeny z následujících důvodů:
Na polozamčenou stránku se dává šablona {{Polozamčeno}}
.
MediaWiki umožňuje použít kaskádní zámek, který vedle zamykané stránky zamkne také všechny další stránky (např. šablony nebo obrázky), které jsou na stránku vloženy.
Běžné zamčení v sobě standardně zahrnuje i zamčení přesunu stránky. Správce má možnost volit zamčení, které dovolí editovat stránku, ale neumožňuje ji přesouvat. To lze použít zejména v případech:
Uzamčení stránky v některé ze sporných verzí v případě revertační války je vždy citlivou záležitostí a zamykající správce by jím neměl prosazovat svůj názor ani zámkem obcházet věcnou diskusi. Objektivitě zásahu může napomoci šablona {{Dvě verze}}
.
Pravidlo needitovat zamčenou stránku se nevztahuje stejnou měrou na trvale zamčené stránky. U těchto stránek by správci měli být opatrní a editovat pouze v souladu s převažujícím míněním a pravidly týkajícími se daného tématu. V některých případech je vhodné nejprve navrhnout plánované změny na příslušné diskusní stránce a vyčkat na případné reakce.
V případě dočasně zamčených stránek by správci neměli stránku editovat, neboť ostatní uživatelé, mající na věc různé názory, to dělat nemohou. V některých zvláštních případech je však po důkladném zvážení editace vhodná: