Württemberské vévodství

V tomto článku prozkoumáme Württemberské vévodství z různých úhlů a pohledů s cílem důkladně porozumět jeho důležitosti, dopadu a relevanci v současném kontextu. Zdůrazníme různé aspekty a dimenze Württemberské vévodství, prozkoumáme jeho vliv v různých oblastech a jeho interakci s dalšími prvky, které utvářejí naši realitu. Prostřednictvím podrobné a vyčerpávající analýzy odhalíme složitost a hloubku Württemberské vévodství a nabídneme komplexní vizi, která nám umožní plně ocenit jeho význam. S využitím holistického přístupu přistoupíme k Württemberské vévodství z mnohostranné perspektivy a vyzveme čtenáře, aby se ponořil na cestu objevování a porozumění, která mu rozšiřuje obzory a obohacuje jeho znalosti o tomto tématu.

Württemberské vévodství
Herzogtum Württemberg
 Württemberské hrabství 14951803 Württemberské kurfiřtství 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Württembersko roku 1618
Obyvatelstvo
300 000–400 000 16. století
švábská němčina
Státní útvar
Svatá říše římskáSvatá říše římská Svatá říše římská
Státní útvary a území
Předcházející
Württemberské hrabství Württemberské hrabství
Následující
Württemberské kurfiřtství Württemberské kurfiřtství

Württemberské vévodství (německy Herzogtum Württemberg) byl stát Svaté říše římské v letech 14951803. Dosavadní hrabství bylo pod vládou Eberharda I. povýšeno na vévodství roku 1495. Hlavním městem byl Stuttgart. Vzhledem ke své poloze bylo Württembersko v době 17. a 18. století vystaveno několika invazím ze strany Francie a stávalo se bojištěm mezi soupeřícími francouzskými Bourbony a rakouskými Habsburky, nacházelo se tedy v trvalém ohrožení nepřátel a zda vydrží zůstat součástí Svaté říše římské. V roce 1803 císař Napoleon povýšil vévodství na kurfiřtství Svaté říše římské, ale tím bylo jen do roku 1806, kdy Svatá říše římská zanikla.

Vévodský palác v Ludwigsburku
Württemberské vévodství (žlutá) na mapě 18. stol.

Württembersko bylo jedno z nejvíc zalidněných regionů Říše, v 16. století mělo okolo 300 000–400 000 obyvatel. Největším městem byl se svými 9 000 obyvateli Stuttgart, většina obyvatel žila na venkově.

Symbolika

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Duchy of Württemberg na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy