V dnešním světě se Vévoda z Gloucesteru stal tématem velkého významu a zájmu široké škály lidí. Ať už kvůli svému dopadu na společnost, své relevanci v profesní oblasti nebo své roli v historii, Vévoda z Gloucesteru upoutal pozornost jednotlivců všech věkových kategorií a prostředí. Jak čas postupuje, důležitost porozumění a hluboké analýzy všeho, co souvisí s Vévoda z Gloucesteru, se stává zřejmým, protože jeho vliv přesahuje hranice a zahrnuje různé aspekty každodenního života. V tomto článku se ponoříme do světa Vévoda z Gloucesteru, abychom prozkoumali jeho různé aspekty a odhalili jeho skutečný dopad na dnešní svět.
Vévoda z Gloucesteru je britský královský titul, často udělovaný jednomu ze synů vládnoucího monarchy.
Poprvé byl titul udělen roku 1385 Tomášovi z Woodstocku, který byl syn krále Eduarda III. Titul zanikl po jeho smrti, jako se to stalo u druhého držitele Humphreyho z Gloucesteru, syna krále Jindřicha IV. Anglického.
Dále byl titul udělen Richardu Plantagenetovi, bratrovi krále Eduarda IV. Poté, co se stal králem (1483), byl titul sloučen s korunou. Po Richardově smrti byl titul považován za zlověstný z důvodu úmrtí všech držitelů bez dědiců. Titul byl znovu udělen až po 150 letech a to Jindřichu Stuartovi, synu krále Karla I. Stuarta. Po jeho smrti opět titul zanikl.
Princ Vilém, syn královny Anny Stuartovny, byl celý život titulován tímto titulem, avšak formálně udělen mu nikdy nebyl. Stejně tak tento titul používal princ Frederik Ludvík Hannoverský.
Roku 1764 byl titul znovu obnoven s přidáním přídomku z Edinburghu a udělen bratrovi krále Jiřího III. princi Vilému Jindřichovi. Od tohoto roku byl titulován jako vévoda z Gloucesteru a Edinburghu.
K pátému a poslednímu obnovení došlo roku 1928, kdy byl titul udělen princi Henrymu, synovi krále Jiřího V. Po jeho smrti zdědil titul jeho syn princ Richard, který je jeho současným držitelem. Dědicem je jeho syn Alexander, hrabě z Ulsteru.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Duke of Gloucester na anglické Wikipedii.