Vzdělávací nadace Jana Husa

V tomto článku se budeme věnovat tématu Vzdělávací nadace Jana Husa, které je v posledních letech předmětem zájmu a diskuzí. Vzdělávací nadace Jana Husa je velmi aktuální téma, které vyvolalo různé názory a pozice mezi odborníky a širokou veřejností. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Vzdělávací nadace Jana Husa, od jeho historického původu až po jeho důsledky dnes. Kromě toho budeme analyzovat různé studie a přístupy k Vzdělávací nadace Jana Husa s cílem nabídnout komplexní a aktualizovanou vizi tohoto důležitého tématu. Vzdělávací nadace Jana Husa je bezpochyby téma, které nenechává nikoho lhostejným, a proto je klíčové prohloubit jeho pochopení a analýzu.

Vzdělávací nadace Jana Husa
Vznik1980
Právní formanadace
SídloCihlářská 1021/15, Brno, 602 00, Česko
Oficiální webwww.vnjh.cz
Datová schránkahgpjtys
IČO00206857 (VR)
LEI3157009943RC1N7R7328
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vzdělávací nadace Jana Husa je nepolitická, nekonfesijní nadace zřízená v roce 1990 k podpoře vzdělanosti, kultury a svobody. Sídlí v Brně a poskytuje granty a stipendia vyučujícím, studentům a studentkám středních a vysokých škol nebo výzkumníkům.

Hlásí se k odkazu svých předchůdců, občanů Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a Francie, kteří v osmdesátých letech 20. století založili ve svých zemích Jan Hus Educational Foundation a Association Jan Hus jako výraz solidarity s občany komunistického Československa.

Historie

Husovy zahraniční nadace a disent v Brně

V roce 1980 byla v Oxfordu založena The Jan Hus Educational Foundation (JHEF). V témže roce byla v Paříži ustavena Association Jan Hus.[1] Během osmdesátých let vznikly Husovy nadace v Kanadě, USA, Beneluxu a Německu. Občané uvedených zemí, z velké části akademici a umělci, se rozhodli podporovat výuku v seminářích „podzemní univerzity“, nezávislé bádání, samizdatovou vydavatelskou činnost a svobodné kulturní aktivity v Československu.[2]

V dubnu 1981 začala spolupráce brněnského disentu s britskou nadací[3][4] a v druhé polovině osmdesátých let se připojily nadace francouzská a německá.[5] Spolupráce nabídla nikým a ničím neokleštěné vzdělávání desítkám nekonformních lidí v soukromých bytech v Brně. V rámci této pomoci byla do Brna poskytována spotřební elektronika v tehdejší ČSSR nedostupná (osobní počítače, tiskárny, videorekordéry, videokamery) pro kulturní život nezávislý na politické moci. Současná Vzdělávací nadace Jana Husa proto odvozuje svoji historii především od aktivit, které probíhaly v Brně, kde sídlí.

Začátkem roku 1990 odhalil v britském tisku Roger Scruton, jeden ze zakladatelů JHEF, rozsah spolupráce a mezinárodní síť významných učenců, která pomáhala lidem v Československu.[6] V květnu 1990 poděkoval britské nadaci prezident ČSFR Václav Havel. V prosinci 2021 pak schválilo Zastupitelstvo města Brna udělení čestného občanství města Brna britskému filozofovi a spisovateli siru Rogeru Vernonu Scrutonovi, in memoriam.[7]

Vznik československé Vzdělávací nadace Jana Husa v Brně

V březnu 1990 vznikla v Brně Československá vzdělávací nadace Jana Husa s cílem ideje a zahraniční kontakty nabyté během spolupráce české občanské společnosti se zahraničím předat československým vzdělávacím, uměleckým a neziskovým institucím. Zakladateli nadace byli Jiří Müller, Eva Oslzlá a Miroslav Pospíšil.

Činnost nadace

Ihned po vzniku nadace se cílem a náplní její práce stala pomoc českým a slovenským vzdělávacím institucím při obnově a rozvoji svobodného vzdělávání v humanitních a sociálněvědních oborech. Prvními programy na počátku 90. let 20. století byly například program vzdělávání českých a slovenských vysokoškolských učitelů politologie, která za státního socialismu neexistovala, jelikož byla redukována na výuku marxismu-leninismu, tříletý program vzdělávání pro pracovníky místní samosprávy nebo několikaletý program podpory rozvoje výuky práva. Nadace rovněž organizovala několik víceletých cyklů přednášek z oborů filosofie, politická filosofie, mezinárodní právo, právo evropských společenství a lidská práva.

Brzy po rozdělení Československa vznikla v Bratislavě Vzdelávacia nadácia Jana Husa. Během své existence podporovala vydávání překladové i původní literatury z oblasti společenských věd a práva; podporovala několika programy mladé začínající učitele vysokých škol; od roku 2003 byla národním koordinátorem soutěže z novodobé historie pro studenty středních škol Eustory na Slovensku; podpořila vznik nových oborů na slovenských vysokých školách nebo jejich inovace; roku 2004 poprvé vyhlásila společně s českou nadací program „Semináre českých a slovenských historikov pre stredoškolských profesorov dejepisu“. Slovenská nadace ukončila svoji činnost v roce 2009. Morální závazky slovenské nadace převzala česká Vzdělávací nadace Jana Husa. Ta od 2010 všechny své programy vyhlašuje také pro Slovenskou republiku.[8] Členy správní rady jsou občané České republiky i Slovenské republiky.

Programy pro vysoké školy

Ve spolupráci s francouzskou Association Jan Hus začala nadace v roce 1992 pořádat Letní školu francouzské filosofie,[9] která se konala každoročně střídavě ve Francii, v České a Slovenské republice. Tento program nadace podporovala vice než 30 let.

V rámci Grantu Husovy nadace fungoval v letech 2002 až 2008 program Cursus Innovati, podporující zavádění nových studijních programů na vysokých školách. Od roku 2017 podporuje nadace v tomto programu vypracování odborné eseje na zadané téma, které považuje za důležité z hlediska svého poslání podporovat vzdělanost, kulturu a svobodu.[10] Grant je určen pro doktorandy nebo doktory do 40 let věku působící v humanitních a společenskovědních oborech. Eseje, které úspěšně prošly odborným hodnocením, jsou publikovány. Jsou jimi například knihy Petra Galluse[11], Libora Bendy[12] nebo Zdeňka Ježka[13] .

V roce 2004 nadace poprvé vyhlásila Stipendium Husovy nadace.[14] V rámci tohoto programu nadace podporuje především svobodné a nerušené bádání začínajících vysokoškolských učitelů a akademických pracovníků, jež se zpravidla hůře dostávají k financování svého odborného a výzkumného zájmu.

Od roku 2007 vyhlašuje nadace, Právnická fakulta Masarykovy univerzity a Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity ve spolupráci s Ústavním soudem ČR, Nejvyšším soudem ČR, Nejvyšším správním soudem ČR, Nejvyšším státním zastupitelstvím ČR a Veřejným ochráncem práv Cenu Ius et Societas.[15] Je určena studujícím českých i zahraničních vysokých škol, a to nejen právníkům, ale i sociologům, filozofům, teologům, historikům a studujícím dalších oborů, přičemž se oceňují eseje obsahující nejzajímavější podněty, pohledy a otázky týkající se role práva a justice ve společnosti.

Programy pro střední školy

V roce 2005 nadace vyhlásila poprvé Cenu Bronislavy Müllerové[16] za nejlepší esej na téma „Zápas o svobodu slova“, o kterou se mohou ucházet středoškolští studenti a studentky. V červenci 2024 byl vyhlášen 20. ročník tohoto nadačního programu. Od roku 2006 je tato cena slavnostně vyhlašována v Moravském zemském muzeu pod záštitou předsedy Ústavního soudu. Od roku 2023 se na vyhlašování témat a hodnocení prací podílí Společnost Ferdinanda Peroutky.[17]

V roce 2012 byl vyhlášen první ročník programu Cena Vladimíra Jochmanna pro učitele – Labyrint světa. Program je určen pro vyučující základních a středních škol z České a Slovenské republiky, kteří ve svých studujících podněcují zájem o historii, společnost a další humanitní témata. I tato cena je slavnostně vyhlašována v Moravském zemském muzeu.[18]

Od roku 2014 uděluje nadace Přírodovědná stipendia Husovy nadace. Stipendium je určeno pro ty, jež maturují v daném roce a kteří jsou přijati k univerzitnímu studiu programů matematiky, fyziky, chemie, biologie nebo medicíny na vysoké škole kdekoli na světě. Smyslem stipendia je propojit přírodní a humanitní vědy - podpořit přemýšlení mladých lidí, kteří se rozhodli studovat přírodní vědy nebo medicínu, směrem k širším souvislostem jejich oboru, kam patří diskuse o charakteru vědy, její ambivalentnosti a komplexnosti, spoluodpovědnosti za stav světa apod.[19]

Statut, účel, majetek

Statut nadace převedl práva zakladatelů na správní radu, která řídí aktuální i budoucí směřování nadace. Ze statutu je stanovený trvalý účel nadace, a to podpora „vzdělanosti, kultury a svobody“.[20] Přičemž nadace má povinnost nespotřebovat majetek, aby podpora mohla být dlouhodobá. Orgány nadace jsou správní rada, dozorčí rada a ředitel či ředitelka.[21] Činnost nadace řídí 13členná správní rada. Za nadaci jedná a podepisuje předseda správní rady a místopředsedové, a to každý z nich samostatně. Kontrolním a revizním orgánem je tříčlenná dozorčí rada. Dvoučlenný sekretariát řídí výkonná ředitelka (podle stavu k 1. lednu 2025).

Původ majetku a finanční nezávislost

V roce 1991 byl zákonem České národní rady č. 171/1991 Sb. zřízen Nadační investiční fond (NIF) „pro účely podpory nadací určených Poslaneckou sněmovnou Parlamentu na návrh vlády“. Vláda pro tento fond vyčlenila 1 % akcií z druhé vlny kupónové privatizace.

V letech 1998‒2001 byl zákon naplněn. Vláda ČR vyhlásila výběrové řízení a na základě výsledků rozhodla Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR o přidělení finančních příspěvků 73 nadacím, což bylo 22 % všech registrovaných nadací v té době. Vzdělávací nadace Jana Husa jako nejlepší česká nadace v oblasti vzdělávání obdržela z výběrového řízení 71 054 000 Kč.[22]

Nadace je finančně nezávislá, nemusí se řídit pokyny a přáním dárců a disponuje vlastním majetkem. Chrání jej před inflací a zhodnocuje investováním. Užívá k plnění svého poslání pouze výnosy z majetku, případně drobnější dary. Cítí se zavázána nespotřebovat původně veřejné peníze a dobře je spravovat ve prospěch vzdělanosti, kultury a svobody. Ke konci roku 2023 činila hodnota majetku nadace 119 milionů Kč.

Reference

  1. ROSENZWEIG, Alexis. L'association Jan Hus et le soutien aux intellectuels tchécoslovaques dans les années 1980. Radio Prague International . Český rozhlas, 2007-04-19 . Dostupné online. 
  2. DAY, Barbara. Sametoví filozofové: podzemní univerzita v Československu a role Vzdělávací nadace Jana Husa v letech 1979-1989. Brno: Doplněk ISBN 978-80-7239-045-8. 
  3. PICHLOVÁ, Petra. Britská podpora brněnského disentu v 80. letech 20. století. Acta Mus.Moraviae, Sci.soc.. 2020, roč. 105, čís. 2, s. 321–354. 
  4. FIALA, Petr; MIKŠ, František. Podzemní univerzita: Vznik a organizace brněnských bytových přednášek a seminářů (1948–89): Přednášky z filosofie a politologie. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 1993. 
  5. PICHLOVÁ, Petra. Milan Jelínek a jeho fond ve sbírce Moravského zemského muzea. Acta Mus.Moraviae, Sci.soc.. 2018, roč. 103, čís. 1, s. 51–64. 
  6. SCRUTON, Roger. A catacomb culture. Times Literary Supplement. 1990-02-16, roč. 4, čís. 533, s. 171, 176. 
  7. Roger Vernon Scruton. Brno . . Dostupné online. 
  8. Historie od 1980 — Vzdělávací nadace Jana Husa. www.vnjh.cz . . Dostupné online. 
  9. Francouzská letní univerzita — Vzdělávací nadace Jana Husa. www.vnjh.cz . . Dostupné online. 
  10. Vyhlášení — Vzdělávací nadace Jana Husa. www.vnjh.cz . . Dostupné online. 
  11. GALLUS, Petr. Pravda, univerzita a akademické svobody. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2020. 116 s. ISBN 978-80-7419-288-3. 
  12. BENDA, Libor. Akademická svoboda jako filosofický problém: pravda, spravedlnost a profesionální odpovědnost. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2020. 172 s. ISBN 978-80-280-0395-1. 
  13. JEŽEK, Zdeněk. Škola, ideje a hodnoty ve věku tl;dr: Esej. 1st ed. vyd. Brno: Masarykova univerzita 1 s. (Mezi žánry). ISBN 978-80-280-0395-1, ISBN 978-80-280-0396-8. 
  14. Vyhlášení — Vzdělávací nadace Jana Husa. www.vnjh.cz . . Dostupné online. 
  15. IUS et SOCIETAS - soutěž pro studenty vysokých škol. www.iusetsocietas.cz . . Dostupné online. 
  16. Vyhlášení — Vzdělávací nadace Jana Husa. www.vnjh.cz . . Dostupné online. 
  17. Cena Ferdinanda Peroutky – Nositelé Ceny Ferdinanda Peroutky . . Dostupné online. 
  18. Vyhlášení — Vzdělávací nadace Jana Husa. www.vnjh.cz . . Dostupné online. 
  19. Vyhlášení — Vzdělávací nadace Jana Husa. www.vnjh.cz . . Dostupné online. 
  20. VZDĚLÁVACÍ NADACE JANA HUSA. Statut Vzdělávací nadace Jana Husa . Brno: Vzdělávací nadace Jana Husa, 2023-05-27 . Dostupné online. 
  21. Patroni a orgány nadace — Vzdělávací nadace Jana Husa. www.vnjh.cz . . Dostupné online. 
  22. MÜLLER, Jiří. Kapitalizace českých nadací. Praha: Fórum dárců, 2002. 39 s. ISBN 80-902965-1-3.