Vombatovití

Dnes je Vombatovití tématem, které ve společnosti vyvolává velký zájem a debatu. Již desítky let je Vombatovití stálým tématem konverzací a přitahuje pozornost lidí všech věkových kategorií a zájmů. Ať už kvůli svému dopadu na náš každodenní život, v politice, ve vědě nebo v populární kultuře, Vombatovití se dokázal postavit jako relevantní prvek v životech lidí. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Vombatovití, od jeho historie až po jeho dopad na dnešní svět, abychom pochopili jeho důležitost a roli, kterou hraje v našich životech.

Jak číst taxoboxVombatovití
alternativní popis obrázku chybí
Vombat obecný
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Podtřídavačnatci (Marsupialia)
Řáddvojitozubci (Diprotodontia)
Čeleďvombatovití (Vombatidae)
Burnett, 1829
Rody
  • Lasiorhinus
  • Vombatus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vombatovití (Vombatidae) je čeleď zahrnující mohutné vačnatce se zavalitým tělem, kteří si hloubí pod povrchem rozsáhlé komplexy prostorných chodeb a doupat. Patří do příbuzenstva koaly. Vymřelý předek vombatů, Phascolonus gigas, dorůstal hmotnosti kolem 100 kg. Dnes žijící druhy vombatů mívají nejvýše 40 kg, ale i tak jsou po klokanech největšími vačnatci. Stavbou chrupu i způsobem života se podobají hlodavcům. Jejich 24 zubů nemá kořeny. Stejně jako u hlodavců jim zuby stále dorůstají a musejí být obrušovány. Nohy jsou statné a krátké, opatřené silnými drápy, nápadná je mohutná hlava a krátký ocas. V končetinách mají vombati velkou sílu, a pokud jsou zaskočeni v podzemních prostorách, velmi urputně se brání. Jsou známy případy, kdy zlomili člověku ruku nebo udusili dotírající lovecké psy.[zdroj?]

Tato čeleď má již jen tři žijící druhy vombatů, což jsou jediní vačnatci, kteří mají mnoho společného s placentálními hlodavci (Rodentia). Známější vombat obecný je druh vyskytující se převážně v australských státech Viktoria a Nový Jižní Wales. Jeho méně známý příbuzný je vzácný vombat chluponosý, který se vyskytuje poblíž Velkého australského zálivu. Posledním žijícím druhem je vombat Krefftův, který je kriticky ohrožený, žije již posledních 70–100 kusů. Vombatovití jsou typická noční býložravá zvířata. Vombat obecný žije v lesích a na travnatých loukách. Zajímavé je, že v létě, při opravdu vysokých teplotách i v nočních hodinách, upadá do letního spánku. Všechny 3 druhy vombata dorůstají délky až jednoho metru a váží od 20 do 35 kg.

Zajímavostí je trus vombatovitých, který má hranatý tvar.

Rody

Do čeledi vombatovitých se také řadí vymřelé rody Rhizophascolomus, Phascolonus, Warendja a Ramasayia.

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Vombatovití na Wikimedia Commons