Vallibonavenatrix

V dnešním světě se Vallibonavenatrix stalo tématem velkého významu a zájmu širokého spektra společnosti. Od svého vzniku vzbuzuje zvědavost a pozornost odborníků, badatelů, akademiků i široké veřejnosti. Jeho význam spočívá v jeho dopadu na různé aspekty každodenního života a také v jeho vlivu na rozvoj různých studijních oborů a profesí. V tomto článku podrobně prozkoumáme různé aspekty související s Vallibonavenatrix, od jeho historického původu až po jeho dopad na současnost, analyzujeme jeho důsledky a promítáme jeho možný vývoj v budoucnosti.

Jak číst taxoboxVallibonavenatrix
Stratigrafický výskyt: Spodní křída
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádplazopánví (Saurischia)
PodřádTheropoda
NadčeleďMegalosauroidea
ČeleďSpinosauridae
RodVallibonavenatrix
Binomické jméno
Vallibonavenatrix cani
Malafaia et al., 2019
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vallibonavenatrix („lovkyně z Vallibona“) byl rod spinosauridního teropodního dinosaura, žijícího v období spodní křídy (geologický věk berrias, asi před 130 miliony let) na území současného Španělska (provincie Castellón, lokalita Vallibona).[1]

Popis

Fosilie tohoto dravého dinosaura střední velikosti byly objeveny v sedimentech souvrství Arcillas de Morella a mají podobu částečně dochované fosilní kostry. Formálně popsán byl v srpnu roku 2019.[2]

Zařazení

Fylogenetická analýza ukázala, že V. cani byl zástupcem čeledi Spinosauridae a byl pravděpodobně blíže příbuzný gondwanským rodům Spinosaurus, Irritator, Angaturama a asijskému taxonu Ichthyovenator než dalšímu západoevropskému rodu Baryonyx.

Odkazy

Reference

Literatura

  • Gómez-Fernández, D., Canudo, J. I., Cano-Llop, V. (2007). "Cintura pelviana de un nuevo dinosaurio terópodo de la Formación Morella (Aptiense inferior) en Vallibona (Castellón)". Libro de Resúmenes XXIII Jornadas de la Sociedad Española de Paleontología, Caravaca de la Cruz, Spain, str. 96–97.

Externí odkazy