Valdštejnova alej

V dnešním článku se ponoříme do Valdštejnova alej, tématu, které zaujalo odborníky i nadšence. Se zaměřením na Valdštejnova alej prozkoumáme jeho původ, jeho dopad na současnou společnost a jeho potenciál pro budoucnost. Od svého prvního objevení až po jeho dnešní relevanci je Valdštejnova alej předmětem neustálých debat a analýz a v tomto článku se pokusíme objasnit jeho mnohé aspekty. Na těchto stránkách se budeme ponořit do jeho významů, důsledků a možných výzev s cílem nabídnout komplexní a obohacující vizi Valdštejnova alej. Pokud tedy máte zájem dozvědět se o tomto tématu více, připojte se k nám na této cestě objevování a zamyšlení.

Zdroje k infoboxuVýznamná alej
Valdštejnova alej
Valdštejnova alej
Valdštejnova alej
Poloha
OkresJičín
ObecJičín
Souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Valdštejnova alej (nebo také Lipová alej) spojuje město Jičín s osadou Sedličky, kde se nachází Valdštejnův letohrádek Lodžie. Alej vede podél silnice směřující z Jičína do Lomnice nad Popelkou.

Alej byla založena na přání vévody Albrechta z Valdštejna v roce 1631. Vede z Jičína k Valdštejnově lodžii, letohrádku v parku zvaném Libosad. Čtyřřadá alej o délce 1825 m byla vysázena 1152 lip malolistých s odstupem 6 m, v současnosti alej tvoří jen 986 stromů. Ani tyto stromy nejsou původní z doby Valdštejna, neboť alej byla průběžně obnovována dosazováním a průměrné stáří stromů je okolo 100 let.

Alej byla částí krajinářských úprav architekta Nicolo Sebregondi, které měly doplňovat velkorysou přestavbu Jičína na hlavní město frýdlantského vévodství.

Lipovou alejí vedou dvě stezky pro chodce a cyklisty, jedna asfaltová a druhá sypaná štěrkem. Při postavení mezi stezky a pohledu na Jičín je vidět Valdická brána.

Turistika

Valdštejnovou alejí je vedena část Zlaté stezky Českého ráje.[1][2]

Reference

  1. Mapy.cz - Zlatá stezka českého ráje
  2. PROKOP, Marek. Zlatá stezka Českého ráje . . Dostupné online. 

Externí odkazy