Vajdahunyad

V tomto článku podrobně prozkoumáme Vajdahunyad, téma, které v poslední době upoutalo pozornost a zájem mnoha lidí. Od svého dopadu na společnost až po jeho význam v různých oblastech studia byl Vajdahunyad předmětem debat a diskuzí v široké škále kontextů. Prostřednictvím vyčerpávající analýzy se pokusíme proniknout hlouběji do mnoha aspektů Vajdahunyad a nabídneme komplexní pohled, který čtenáři umožní lépe porozumět jeho důležitosti a důsledkům. Od jeho počátků až po jeho možné budoucí důsledky tento článek přiblíží Vajdahunyad z různých perspektiv, aby poskytl úplný a obohacující přehled tohoto fascinujícího tématu.

Hrad Vajdahunyad
Základní informace
Sloheklektismus
ArchitektIgnác Alpár
Poloha
AdresaBudapešť, MaďarskoMaďarsko Maďarsko
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vajdahunyad (maďarsky Vajdahunyad vára je hrad v Budapešti. Nachází se v parku Városliget severovýchodně od centra města. Je kopií hradu Hunyad, známého jako Korvínský hrad (rumunsky Castelul Corvinilor) v Hunedoaře v Rumunsku. Byl postaven v roce 1896 jako součást výstavy oslavující tisíciletí od příchodu Maďarů do vlasti. Hrad navrhl Ignác Alpár tak, aby v kromě uvedeného hradu odkazoval na některé další stavby tehdejšího Zalitavska. Přítomno je zde několik architektonických stylů – románský, gotika, renesance a baroko. Původně vznikl jen z lepenky a dřeva, ale stal se tak populárním, že byl v letech 19041908 přestavěn z kamene a cihel. Dnes v něm sídlí Muzeum maďarského zemědělství, největší svého druhu v Evropě.

Na hradním nádvoří je také vystavena socha kronikáře Anonyma (od sochaře Miklóse Ligetiho).

Na vnější stěně hradu je umístěna busta Bély Lugosiho, maďarsko-amerického herce, který se proslavil ztvárněním hraběte Draculy v původním filmu z roku 1931.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vajdahunyad Castle na anglické Wikipedii.

Externí odkazy