Utrpení

Tento článek se bude věnovat tématu Utrpení, záležitosti, která v historii vzbudila zájem a zvědavost mnoha lidí. Utrpení je předmětem debat, výzkumu a úvah v různých oblastech, od vědy po populární kulturu. V tomto smyslu je vhodné ponořit se do významu a důležitosti Utrpení a také do jeho dopadu na současnou společnost. Prostřednictvím podrobné a kontextualizované analýzy se budeme snažit poskytnout čtenáři širokou a úplnou vizi Utrpení s cílem obohatit jeho znalosti a porozumění tomuto konkrétnímu tématu.

O filmu pojednává článek Utrpení (film).

Utrpení (také strast, strádání – deprivace, trápení, muka, bolest nebo agónie)[1] může být zážitkem něčeho nepříjemného a averze spojená s vnímáním újmy nebo hrozby újmy jednotlivce. Utrpení je základním prvkem tvořícím negativní valenci afektivních jevů, jeho opakem je potěšení nebo štěstí. Utrpení je často klasifikováno jako fyzické (fyziologické) nebo duševní (psychické) – emoční, a může se projevovat ve všech stupních intenzity, od mírné po nesnesitelné.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Suffering na anglické Wikipedii.

  1. utrpení - ABZ slovník českých synonym. www.slovnik-synonym.cz . . Dostupné online. 

Literatura

  • Petr Možný. Kognitivně behaviorální terapie - historie a současnost . Česká společnost kognitivně behaviorální terapie (ČSKBT) . Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu utrpení na Wikimedia Commons
  • Téma Utrpení ve Wikicitátech
  • Slovníkové heslo utrpení ve Wikislovníku
  • Galerie utrpení na Wikimedia Commons
  • ŠPATENKA, Pavel. Psychologie utrpení . Psychologie.cz, 2016-09-26 . Dostupné online.