V tomto článku se budeme věnovat tématu Uniform Resource Locator, které je již delší dobu předmětem zájmu a debat. Uniform Resource Locator je téma, které vzbudilo zvědavost a fascinaci mnoha lidí, protože jeho důsledky jsou široké a rozmanité. V průběhu historie hrál Uniform Resource Locator ústřední roli v důležitých událostech a objevech, které různými způsoby ovlivňovaly životy jednotlivců a společností. V tomto článku prozkoumáme příslušné dimenze a aspekty Uniform Resource Locator a také jeho možné důsledky pro budoucnost.
Uniform Resource Locator (URL, česky jednotný lokátor zdroje, běžně označované jako webová adresa) je řetězec znaků, který slouží k přesné specifikaci umístění zdrojů informací na Internetu. Nejběžnějším zdrojem je webová stránka (protokol HTTP/HTTPS), ale používá se i řada dalších, například sdílené úložiště souborů (FTP) nebo e-mailová schránka (mailto). V internetovém prohlížeči se zadává a zobrazuje v adresním řádku.
Termín URL bývá zaměňován se souvisejícím, ale o něco obecnějším URI – Uniform Resource Identifier (česky jednotný identifikátor zdroje).
Adresa URL má svoji pevně danou strukturu, skládá se z jednotlivých částí (polí) řazených v určeném pořadí a oddělovaných určenými znaky. Některá pole jsou nepovinná – buď nemají význam, nebo se předpokládá předdefinovaná hodnota, závislá např. na schématu (např. pro protokol HTTP je implicitní port 80, pro HTTPS port 443), nebo na aplikaci (pro webový prohlížeč se předpokládá protokol HTTP/S).
Základní možné schema URL a příklad pro WWW stránku:
protokol://server.doména2.doména1:port/cesta/název?dotaz#kotva
https://cs.wikipedia.org:443/w/index.php?title=URL
Příklad kotvy odkazující na kapitolu „Členové“ v článku o kapele The Velvet Underground:
http://cs.wikipedia.orghttps://scientiacs.com/The_Velvet_Underground#Členové
<a name="nazev_kotvy"></a>
<span id="zpravy">Aktuální zprávy</span>
Protože ta část internetu, která obsahuje webové stránky, se nazývá World Wide Web, je historickým zvykem označovat název webového serveru (website) předponou www.
, například https://www.google.com. Její použití je však nepovinné jak při pojmenování serveru (např. Wikipedie ji nepoužívá), tak při zadávání adresy – nemá zpravidla rozlišovací funkci, https://google.com je stejným adresátem.