V moderním světě se Troyská unce stal tématem velkého významu a zájmu širokého spektra lidí. Jak v profesní, tak v osobní sféře se Troyská unce ukázal jako určující faktor v neustálém vývoji společnosti. V průběhu historie byl Troyská unce předmětem debat, výzkumu a úvah, které generovaly různé pohledy a přístupy, které obohatily porozumění a ocenění tohoto fenoménu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Troyská unce, analyzujeme jeho dopad v různých kontextech a nabídneme komplexní vizi, která vybízí k zamyšlení a dialogu.
Troyská unce (výslovnost i [1], častěji psáno jako trojská unce, v angličtině troy weight nebo troy ounce) je základní váhová jednotka (přibližně 31,1 gramu) používaná na národních a mezinárodních trzích stříbra, zlata, platiny a dalších drahých kovů, příp. drahokamů. Název pochází od francouzského města Troyes, kde se v ní poprvé obchodovalo již v období středověku.[2]
Pro troyskou unci se používá zkratka 1 oz t, případně 1 t oz, 1 oz. tr. apod. Podle mezinárodní normy ISO 4217, která definuje zkratky pro měny, je pro drahé kovy vážené v troyských uncích určena zkratka tvořená písmenem X následovaným dvěma písmeny chemické značky kovu: XAG – stříbro, XAU zlato atd.