V dnešním světě je Trolejbusová doprava v Karlových Varech vysoce relevantní problém, který ovlivňuje mnoho lidí v různých oblastech života. Ať už v profesní, osobní nebo akademické oblasti, Trolejbusová doprava v Karlových Varech vyvolal velký zájem a debatu a probudil zvědavost mnohých. Tento fenomén v posledních letech nabývá na významu díky svému dopadu na společnost a jeho vlivu na rozhodování. To je důvod, proč je nezbytné prohloubit naše znalosti o Trolejbusová doprava v Karlových Varech a jeho důsledcích, abychom lépe porozuměli jeho rozsahu a našli možná řešení problémů, které představuje.
Karlovy Vary jsou sice městem, kde se síť trolejbusové dopravy nenachází, avšak její zavedení bylo již několikrát plánováno.
V Karlových Varech zajišťuje MHD pouze doprava autobusová. Vzhledem k charakteru města (náročný terén, lázeňské centrum) a vytíženosti sítě městské autobusové dopravy se objevily různé návrhy na zavedení trolejbusů; podobně, jako je tomu například v Mariánských Lázních.
První návrhy se objevily v 50. letech 20. století, kdy se otevíraly v Československu mnohé nové trolejbusové provozy. V první etapě se tehdy počítalo se čtyřmi linkami a 12,5 km dvoustopých tratí.[1][2] Další úvahy pak vznikly v letech sedmdesátých; v jejich druhé polovině plánovala Škoda Ostrov vybudovat trolejbusovou trať z Jáchymova (nedaleko od Ostrova) až do Karlových Varů. Poslední studie na zřízení trolejbusového provozu byly vypracovány na začátku 80. let 20. století.[3]