Trestní odpovědnost

V dnešním světě se Trestní odpovědnost stalo tématem velkého významu a zájmu širokého spektra lidí, společností a organizací. Od svého vzniku upoutal Trestní odpovědnost pozornost společnosti a vyvolal nekonečné debaty, diskuse a úvahy o jeho důležitosti, dopadu a vývoji. Ať už na osobní, profesní, sociální nebo kulturní úrovni, Trestní odpovědnost dokázal překročit hranice a etabloval se jako klíčový referenční bod současnosti. Z tohoto důvodu je nezbytné analyzovat a zabývat se hlubokým a podrobným způsobem všemi aspekty souvisejícími s Trestní odpovědnost, abychom lépe porozuměli jeho vlivu a významu v našem každodenním životě.

Trestní odpovědnost je odpovědnost jedince za spáchání trestného činu. V Česku se zakládá na spáchání skutku se znaky odpovídajícími skutkové podstatě nějakého trestného činu, ať už úmyslného nebo z nedbalosti, a to příčetnou osobou starší 15 let.[1]

U osob mladistvých, tedy ve věku 15 až 18 let, musí dle zákona o soudnictví ve věcech mládeže navíc dojít k naplnění podmínky dostatečné rozumové a mravní vyspělosti.[2] Dojde-li pak v trestním řízení k uznání viny, může být pachateli uložen trest (podle § 31 zákona o soudnictví ve věcech mládeže se trestní sazby odnětí svobody stanovené v trestním zákoníku u mladistvých snižují na polovinu, přičemž horní hranice trestní sazby nesmí převyšovat pět let a dolní hranice jeden rok; v případě, že mladistvý spáchal provinění, za které trestní zákoník dovoluje uložení výjimečného trestu, může soud uložit mladistvému odnětí svobody na pět až deset let).

Existuje několik podmínek, jež způsobují zánik trestnosti: upuštění od přípravy nebo pokusu trestného činu a účinná lítost.

Mapa států světa podle věku trestní odpovědnosti
     0 let
     6–9 let
     10–11 let
     12–13 let
     14–15 let
     16–18 let

Reference

  1. 40/2009 Sb. Trestní zákoník. Zákony pro lidi . . Dostupné online. 
  2. 218/2003 Sb. Zákon o soudnictví ve věcech mládeže. Zákony pro lidi . . Dostupné online. 

Externí odkazy