V tomto článku důkladně prozkoumáme téma Transcendentální etudy a analyzujeme jeho dopad na různé aspekty společnosti. Od svého vzniku až po současnou evoluci byl Transcendentální etudy předmětem debat a fascinace odborníků i fanoušků. V průběhu historie hrál Transcendentální etudy zásadní roli při utváření názorů, rozhodování a utváření různých situací. Prostřednictvím komplexní analýzy se pokusíme osvětlit složitost Transcendentální etudy a prozkoumat její vliv v různých kontextech, od osobní až po globální úroveň. Doufáme, že tento článek poskytuje obohacující a stimulující pohled na Transcendentální etudy a zve čtenáře, aby se zamysleli a ponořili se hlouběji do tohoto fascinujícího tématu.
Transcendentální etudy (francouzsky: Études d'exécution transcendante), S.139, je soubor dvanácti klavírních etud Ference Liszta, napsaný v roce 1851. Jde o upravenou verzi těžších Dvanácti velkých etud z roku 1837. Ty byly detailním zpracováním skladeb z roku 1826, kdy bylo Lisztovi 15 let.[1] Jedná se o extrémně těžké klavírní skladby (transcendante znamená nadmyslný, vysoký, nadskutečný), jedny z vůbec nejtěžších klavírních etud. Lisztovy etudy jsou spolu s etudami Fryderyka Chopina a Clauda Debussyho považovány za špičku tohoto odvětví.[2]
Roku 1837 Liszt pojmenoval všechny etudy až na etudy číslo 2 a číslo 10. Ty byly pojmenovány až později jedním z Lisztových editorů, Ferrucciem Busonim, (jméno Fusées číslu 2 a Appassionata číslu 10), tyto názvy ovšem nejsou běžně užívány, proto jsou v seznamu uvedeny pouze tempem.
Verze z roku 1837 byla komerčně nahrána pouze třikrát (Janice Weber, Leslie Howard a Massimo Gon), zjednodušená verze z roku 1852 je hrána častěji. Významná nahrávka pochází například od chilského pianisty Claudia Arraua z roku 1974, vydaná roku 2008. Za zmínku stojí také živá nahrávka z koncertu ruského klavíristy Borise Berezovského. Desku s Transcendentálními etudami vydal také specialista na Liszta, Georges Cziffra.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Transcendental etudes na anglické Wikipedii.