Toamasina

V dnešním světě se Toamasina stal tématem zájmu mnoha lidí. Od svého vzniku Toamasina přitahoval pozornost jednotlivců všech věkových kategorií a prostředí, generoval debaty, konverzace a úvahy o svém dopadu na společnost. Jeho přítomnost se stala evidentní v různých oblastech, od populární kultury po politiku, včetně vědy, technologie a umění. Toamasina dokázal překonat bariéry a hranice a stal se prvkem, který je přítomen v každodenním životě milionů lidí po celém světě. S důležitými důsledky na globální úrovni se Toamasina umístil jako relevantní téma, které si zaslouží být analyzováno a diskutováno z různých úhlů pohledu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Toamasina, analyzujeme jeho dopad, jeho výzvy a možná řešení problémů, které představuje.

Toamasina
Toamasina
Toamasina
Toamasina – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Toamasima
Toamasima
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel325 857 (2018)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Toamasina (bývalý francouzský název Tamatave) je druhé největší město Madagaskaru a hlavní město regionu Atsinanana. Nachází se 215 km severovýchodně od hlavního města Antananarivo, se kterým je spojeno železnicí. Toamasina je hlavní přístav v zemi, přes který prochází většina obchodní výměny se zbytkem světa. Severozápadně od centra města se nachází mezinárodní letiště Ambalamanasy. V roce 2018 zde žilo přes 325 000 obyvatel. Nachází se v něm letiště a univerzita. Centrum je postaveno na písečné kose, která vybíhá do Indického oceánu.

Etnicky je město velmi různorodé, kromě původních ostrovních etnik v něm žijí francouzsko-domorodí míšenci, Indové, Pákistánci a Číňané.

Nachází se v něm důležitá rafinerie. Ve městě také ústí do moře jeden z nejdelších kanálů na světě, Canal des Pangalanes.

V roce 1802 zde zemřel francouzský botanik André Michaux. Při napoleonských válkách v rámci tzv. Mauricijského tažení se zde 20. května 1811 zvítězilo v bitvě britské námořnictvo nad francouzským. Britové tak získali kontrolu nad Indickým oceánem.

Odkazy

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Toamasina na Wikimedia Commons