Thonis

V tomto článku prozkoumáme téma Thonis do hloubky, analyzujeme jeho původ, jeho dopad na společnost a jeho relevanci dnes. Thonis je předmětem zájmu po mnoho let a jeho význam se postupem času vyvíjel. Prostřednictvím kombinace historického výzkumu a současné analýzy prozkoumáme, jak Thonis ovlivnil různé aspekty života a jak je aktuální i dnes. Kromě toho se budeme zabývat různými pohledy a názory, které existují kolem Thonis, s cílem poskytnout úplnou a obohacující vizi na toto téma. Připojte se k nám na této cestě objevování a objevování Thonis!

Možná hledáte: Heráklion – hlavní město Kréty.

Herakleion (řecky Ἡράκλειον), také známý jako Thonis (starořecky Θῶνις), bylo starověké egyptské město poblíž Alexandrie, jehož ruiny se nachází v Abu Kir Bay, v současné době 2,5 km od pobřeží, 10 metrů pod hladinou.[1] Jeho legendární počátky sahají až do počátku 12. století př. n. l., a zmiňují se o něm i starověcí historikové. Jeho význam vzrostl zejména v období úpadku faraonů—v pozdním období, kdy bylo město egyptským hlavním přístavem pro mezinárodní obchod a vybírání daní.

Herakleion byl původně postaven na některých přilehlých ostrovech v Nilské Deltě a byl protkán kanály. Městu připadalo i řada přístavů a kotvišť, bylo to „sesterské město“ s městem Naucratis a později bylo nahrazeno městem Alexandrie.

Legendární začátky

Kámen z oltářní místnosti Ptolemaia VIII z chrámu v Herakleionu

Předpokládá se, že Paris a Helena z Tróje tady uvízli při jejich úprku od žárlivého Menelaa, předtím než vypukla Trojská válka, a nebo, že Menelaos a Helena v tomto městě nějakou dobu pobývali a byli ubytovaní u vznešeného egyptského Thona a jeho ženy Polydamny. 

Také se předpokládá, že sám Héraklés navštívil toto město a svůj název má město tedy po něm.

Starověké odkazy

Město bylo zmíněno starověkými historiky Diodórem  a StrabónemHérodotem bylo řečeno, že Thonis je správcem nálevkového ústí Nilu: Thonis zatkl Parise, syna Priama, protože unesl Helenu z Tróje a ukradl velké bohatství.[2][3]

Město Herakleion je také zmíněno v dvojitých stélách ve Vyhláškách Nectaneba I. (první z nich se nazývá „Stéla Naukratis“), které uvádí, že desetina z daní za dovoz, který prochází městem Herakleion, musí být odevzdána do svatyně Neith v městu Sais.[2] Město je také zmíněno ve Vyhlášce Canopus, která uctívá faraóna Ptolemaia III.

Město Herakleion bylo také místem oslav tajemství Usira, což probíhalo každý rok v průběhu měsíce Khoiak. Bůh v jeho obřadní lodi byl přinesen v průvodu z chrámu Amona do jeho svatyně ve městě Canopus.[4]

Archeologie

Ptolemajská mince z potopeného Herakleionu

Ve městě se nacházel velký chrám boha Chonsu, syna Amona, který byl také znám Řekům jako Héraklés.[5] Později se uctívání boha Amona začalo více upřednostňovat. 

Herakleion měl dobu svého největšího rozkvětu zejména v 6.–4. století př. n. l., což bylo odhaleno četnými archeologickými nálezy. Faraon Nachtnebef I. nechal chrám vylepšit ve 4. století př. n. l.[6]

Město bylo zaplaveno ve 2. nebo 3. století n. l., pravděpodobně z důvodu zaplavení nánosů, na nichž bylo město postaveno po zemětřesení. Ruiny ponořené v moři byly nalezeny francouzským podvodním archeologem Franckem Goddio v roce 2000.[7] Do té doby si vědci nebyli úplně jisti, zda Herakleion a Thonis, jsou ve skutečnosti jedno a totéž město.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Heracleion na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Herakleion na Wikimedia Commons