Tethys (měsíc)

Dnes je téma Tethys (měsíc) nanejvýš důležité a upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. Ať už kvůli svému dopadu na společnost, jeho aktuálnosti dnes nebo jednoduše kvůli jeho fascinující historii, Tethys (měsíc) se dokázal stát tématem neustálých diskusí. Od svých počátků až po možné dopady v budoucnu se Tethys (měsíc) ukázalo jako vzrušující téma, které si zaslouží být prozkoumáno do hloubky. V tomto článku se ponoříme do různých aspektů Tethys (měsíc), analyzujeme jeho původ, vývoj a možné budoucí scénáře.

Měsíc Tethys zachycen na obrázku sondou Cassini (NASA)
Animace rotace měsíce Tethys

Tethys (též Saturn III)[1] je měsíc planety Saturn. Od Saturnu je vzdálen 294 660 kilometrů. Jeho poloměr je 530 kilometrů. Hmotnost měsíce je 7,55×1020 kilogramů. Objevil jej roku 1684 italsko-francouzský astronom Giovanni Domenico Cassini.[2] Jeden oběh kolem planety měsíci trvá 1,887802 dne. Doba rotace je stejná a je tedy 1,887802 dne. Kolem planety obíhá rychlostí 11,36 km/s. Průměrná teplota povrchu je okolo 73 K. Tethys je korbitální s měsíci Calypso obíhajícím kolem jejího libračního centra L5 a Telesto obíhajícím kolem jejího libračního centra L4.

Měsíc je pojmenován podle Titánky Téthys z řecké mytologie, dcery boha nebe Úrana a bohyně země Gaie. Podobně jako mnoho dalších oběžnic velkých planet je i Tethys „špinavou sněhovou koulí“, tzn. je složen převážně z vodního ledu a křemičitanů. Povrch je zhusta poset impaktními krátery, které se však jeví jako méně ostré – jakoby zde došlo někdy v minulosti k ohřání povrchu a částečnému roztání ledu.[2]

Nejvýraznějším útvarem na povrchu měsíce je riftové údolí Ithaca Chasma, obrovský zlom, který se vine od jednoho pólu ke druhému. Má průměrnou šířku 100 km a hloubku 3 až 5 km.[2] Existují dvě hypotézy ohledně vzniku tohoto zlomu.

Tethys v kultuře

Reference

  1. Planetary Names . USGS . Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c KRISCIUNAS, Kevin; YENNE, Bill. Atlas vesmíru. Praha: Columbus, 1995. ISBN 80-901727-1-7. Kapitola Saturnovy měsíce, s. 62. 
  3. GRANT, Rob; NAYLOR, Doug. Červený trpaslík: Nekonečno vítá ohleduplné řidiče. Redakce Miloš Urban, Milan Dorazil; překlad Ladislav Šenkyřík; Obálka Matouš Přikryl; Graficky upravil Pavel Zelenka. : Argo, 2002. 216 s. ISBN 80-7203-411-1.  - strana 46

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Tethys na Wikimedia Commons