Taurus (pohoří)

V tomto článku do hloubky prozkoumáme téma Taurus (pohoří), téma, které upoutalo pozornost odborníků i fandů. Od svého vzniku až po současný dopad na společnost byl Taurus (pohoří) předmětem debat a analýz v různých oblastech studia. V průběhu historie hrál Taurus (pohoří) důležitou roli při utváření kultury a identity různých skupin lidí. Prostřednictvím tohoto článku se budeme snažit osvětlit různé aspekty Taurus (pohoří), od jeho počátků až po jeho důsledky v moderním světě.

Možná hledáte: pohoří Taurus na Měsíci, viz Montes Taurus.
Taurus
Toros Daglari
Hora Demirkazik
Hora Demirkazik

Nejvyšší bod4 135 m n. m. (Uludoruk)
Délka1 100 km

Nadřazená jednotkaAlpsko-himálajský systém
Sousední
jednotky
Arménská vysočina, Zagros
Podřazené
jednotky
Aladaglar, Bolkar Daglan, İhtiyarşahap Dağları, Hakkari Dağları

SvětadílAsie
StátTureckoTurecko Turecko
Map
PovodíEufrat, Tigris, Manavgat
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Taurus (turecky Toros) je pohoří v jižním a východním Turecku. Začíná na západě u jezera Eğirdir, severně od Antalye, a táhne se nejprve podél pobřeží Středozemního moře, kde je hřeben severně od Tarsu přerušen ve starověku významným průsmykem, takzvanou Kilikijskou branou, dále severovýchodním směrem až k pramenům Eufratu a Tigridu, k jezeru Van a hranicím Arménie. Podle pohoří je pojmenována hornatá oblast Montes Taurus na přivrácené straně Měsíce.[1]

V převážně vápencovém pohoří jsou rozsáhlé krasové oblasti s ponornými řekami, vodopády a s největší soustavou jeskyní v Asii. Nejvyšší vrcholky jsou Uludoruk (4135 m) a Cilo (4116 m) v extrémní jihovýchodní části pohoří, kde navazuje na pohoří Zagros, a dále také Demirkazik (3756 m) a Medetsiz (3524 m) v severovýchodní části pohoří. U Kestelu je archeologické naleziště z doby bronzové, kdy se zde těžil cín. Davras blízko Egirdiru je středisko zimních sportů.

Odkazy

Přehradní nádrž Karacaören (severně od Antalye)

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Taurus Mountains na anglické Wikipedii a Taurusgebirge na německé Wikipedii.

  1. Montes Taurus, Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS, NASA (anglicky)

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Taurus na Wikimedia Commons