Tarsius

V tomto článku bude podrobně analyzován Tarsius, který se zaměří na jeho různé aspekty, jeho dopad na společnost a jeho význam v současnosti. Od svých počátků až po vývoj v průběhu času hrál Tarsius zásadní roli v různých aspektech každodenního života. Prostřednictvím multidisciplinárního přístupu budou prozkoumány různé perspektivy, které nám umožní lépe porozumět důležitosti a významu Tarsius dnes. Stejně tak budou zkoumány současné trendy související s Tarsius a zohledněna jeho role v budoucnosti.

Jak číst taxoboxNártoun
alternativní popis obrázku chybí
Tarsius sp.
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídačtyřnožci (Tetrapoda)
Třídasavci (Mammalia)
Nadřádplacentálové (Placentalia)
Řádprimáti (Primates)
PodřádHaplorhini
Infrařádnártouni (Tarsiiformes)
Čeleďnártounovití (Tarsiidae)
Rodnártoun (Tarsius)
Storr, 1780
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tarsius, česky nártoun, je rodem malých primátů z čeledi nártounovití (Tarsiidae), který se vyskytuje na Sulawesi a blízkých indonéských ostrovech a na Filipínách. Až do roku 2010 byly všechny druhy nártounů hodnoceny jako součást rodu Tarsius, ale revize čeledi Tarsiidae z roku 2010 zařadila dva druhy do monotypických rodů Cephalopachus a Carlito.[1]

Žijící druhy

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tarsius na anglické Wikipedii.

  1. GROVES, Colin; SHEKELLE, Myron. The Genera and Species of Tarsiidae. International Journal of Primatology. 2010-12, roč. 31, čís. 6, s. 1071–1082. Dostupné online . ISSN 0164-0291. doi:10.1007/s10764-010-9443-1. (anglicky) 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu nártoun na Wikimedia Commons
  • Taxon Tarsius ve Wikidruzích