Svobodné město Gdaňsk (napoleonské války)

Dnes je Svobodné město Gdaňsk (napoleonské války) tématem velkého významu a zájmu širokého spektra lidí. Ať už kvůli svému dopadu na společnost, jeho důsledkům v každodenním životě nebo historickému významu, Svobodné město Gdaňsk (napoleonské války) se stal klíčovým bodem diskuse v různých oblastech. Od svého vzniku až po vývoj v průběhu času upoutal Svobodné město Gdaňsk (napoleonské války) pozornost akademiků, profesionálů i zvědavců. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Svobodné město Gdaňsk (napoleonské války), od jeho původu až po jeho současné účinky, se záměrem nabídnout komplexní a obohacující pohled na toto velmi relevantní téma.

Svobodné město Gdaňsk
Ville libre de Dantzig (fr)
Freie Stadt Danzig (de)
Wolne Miasto Gdańsk (pl)
 Západní Prusko 18071814 Západní Prusko 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Svobodné město Gdaňsk kolem roku 1812.
Obyvatelstvo
Státní útvar
Vznik
Zánik
Státní útvary a území
Předcházející
Západní Prusko Západní Prusko
Následující
Západní Prusko Západní Prusko

Svobodné město Gdaňsk (francouzsky Ville Libre de Dantzig, německy Freie Stadt Danzig, polsky Wolne Miasto Gdańsk) byl kvazisamostatný stát, který byl založen pod patronací Francie během napoleonských válek 9. září 1807 (Tylžským mírem) a trval do 2. ledna 1814, kdy se poslední Francouzi stáhli a město obsadili Prusové.

Svobodné město Gdaňsk bylo založeno po delším obléhání francouzskými vojsky, jeho součástí bylo samotné město a jeho okolí (delta Visly a Helská kosa). Soumrak jeho samostatnosti nastal v roce 1813, kdy ho oblehla pruská a ruská vojska. Téměř roční obléhání města mělo za následek obrovské ztráty na životech. Na Vídeňském kongresu roku 1815 se rozhodlo o připojení města k Pruskému království, město se stalo hlavním městem provincie Západní Prusko (získané převážně po prvním dělení Polska roku 1772).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Slobodné mesto Gdansk (napoleonské vojny) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy