Subotická radnice

V dnešním světě se Subotická radnice stal tématem rostoucího zájmu široké škály lidí. Postupem času se ukázalo, že Subotická radnice je relevantní v různých kontextech a situacích, což vyvolalo velkou debatu o jeho důležitosti a jeho dopadu na společnost. Od svého vzniku podnítil Subotická radnice zájem odborníků i fandů, kteří věnovali čas a úsilí, aby mu lépe porozuměli. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Subotická radnice a analyzujeme jeho vliv v různých oblastech, abychom poskytli komplexní pohled na toto velmi relevantní téma.

Subotická radnice
Poloha
AdresaSubotica, SrbskoSrbsko Srbsko
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Panoramatický pohled na budovu radnice

Subotická radnice (maďarsky Szabadkai városháza, srbsky Градска кућа (у Суботици)/Gradska kuća (u Subotici)) je dominantní budova v severosrbském vojvodinském městě Subotica. Je největší ve městě. Nachází se na náměstí Jovana Nenada v centru města.

Spolu s tzv. Raichelovým palácem je budova radnice nejnápadnější ukázkou tzv. maďarské secese na území města Subotica. O nahrazení původní budovy radnice se začalo v Subotici, která byla na počátku 20. století součástí Rakousko-Uherska, diskutovat v roce 1906. Na přelomu 19. a 20. století procházelo Uhersko velkým ekonomickým i stavebním rozvojem a původní budova z roku 1828 se již nezdála dostatečně reprezentativní. Hlavním iniciátorem výstavby nového sídla městské správy byl tehdejší starosta města Károly Bíró. O dva roky později začala výstavba a v roce 1910 byla budova dokončena. Oficiálně se však městská správa do svého nového sídla nastěhovala až v roce 1912, po dokončení finalizačních prací na interiéru stavby. Slavnostní otevření radnice se konalo 15. září 1912.[1]

Budova subotické radnice byla vystavěna podle návrhu uherských architektů Marcella Komora a Dezső Jakaba.[2] Věž je vysoká 76 m a radnice je 55 m široká a 105 m dlouhá.[3] V roce 2007 zařadil časopis Politikin zabavnik subotickou radnici mezi tzv. Sedm srbských divů.[4]

Odkazy

Reference

  1. Článek o radnici na portálu města Subotica (srbsky)
  2. Gradska kuća je arhitektonski ponos Subotice: Da li ste videli nešto lepše?. telegraf.rs . . Dostupné online. (srbsky) 
  3. Zpráva o oslavě stého výročí budovy radnice na portálu Sumedija.rs (srbsky)[nedostupný zdroj]
  4. Seznam srbských divů na portálu srbija.travel (srbsky). www.srbija.travel . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-12. 

Externí odkazy