Stvoření (Haydn)

V dnešní době je Stvoření (Haydn) tématem na rtech každého. Ať už kvůli svému významu v sociální sféře, jeho dopadu na ekonomiku nebo jeho vlivu na populární kulturu, Stvoření (Haydn) upoutal pozornost velkého počtu lidí po celém světě. Tento jev není překvapivý, protože Stvoření (Haydn) má řadu vlastností, díky kterým si zaslouží studium a zájem ze strany akademiků, odborníků i nadšenců. V tomto článku do hloubky prozkoumáme některé z nejvýznamnějších aspektů Stvoření (Haydn), analyzujeme jeho důležitost dnes a jeho potenciální dopad v budoucnu. Prostřednictvím přísné a vyčerpávající analýzy se budeme snažit osvětlit toto vysoce relevantní téma a nabídnout komplexní vizi, která čtenářům umožní lépe porozumět jeho rozsahu a významu.

Stvoření
Die Schöpfung
Adam a Eva (Domenico Zampieri, 1620)
Adam a Eva (Domenico Zampieri, 1620)
Základní informace
ŽánrOratorium
SkladatelJoseph Haydn
Originální jazykněmčina
Premiérasoukromě na zámku Jezeří, veřejně 29. a 30. dubna 1798 Schwarzenberský palác (Vídeň)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stvoření (německy Die Schöpfung, Hob. XXI:2) je oratorium německého skladatele Josepha Haydna z roku 1798.

Historie

Při svém pobytu v Anglii se Haydn inspiroval velkými oratorii Georga Friedricha Händela a pokusil se vytvořit obdobné dílo ve stylu vídeňského klasicismu. Oratorium vznikalo od října 1796 do dubna 1798 a je alegorií na téma stvoření světa, tak, jak je popisována v 1. knize Mojžíšově biblických příběhů.

Die Schöpfung bylo poprvé uvedeno při soukromé premiéře pro Františka Josefa Maxmiliána, knížete z Lobkovic na zámku Jezeří. Veřejná premiéra se pak konala 29. a 30. dubna 1798 ve Vídni, v dnes již neexistujícím Schwarzenberském paláci na náměstí Neuer Markt.

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Stvoření na Wikimedia Commons