Strakapoud jižní

V současnosti je Strakapoud jižní tématem, které upoutalo pozornost mnoha lidí po celém světě. S rozvojem technologií a globalizací se Strakapoud jižní stala důležitou součástí našich životů. S ohledem na to je klíčové porozumět důležitosti a relevanci Strakapoud jižní v dnešní společnosti. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Strakapoud jižní a jeho dopad v různých oblastech, od ekonomiky po kulturu. Podobně budeme analyzovat roli, kterou Strakapoud jižní hraje v každodenním životě lidí, a jak utváří budoucnost. Strakapoud jižní je bezpochyby problém, který nemůžeme ignorovat, a je důležité si uvědomit jeho důsledky a důsledky.

Jak číst taxoboxStrakapoud jižní
alternativní popis obrázku chybí
Samec strakapouda jižního
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádšplhavci (Piciformes)
Čeleďdatlovití (Picidae)
Rodstrakapoud (Dendrocopos)
Binomické jméno
Dendrocopos syriacus
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strakapoud jižní (Dendrocopos syriacus) je pták z čeledi datlovitých, velmi podobný strakapoudu velkému. V přírodě se můžeme setkat i se smíšenými páry, jejichž mláďata připomínají vzhledem i vlastnostmi oba rodičovské druhy.

Popis

Černobílý strakatý pták, na rozdíl od strakapouda velkého má mezi okem a lícemi jednu velkou bílou skvrnu. Na bílém krku je černý vous, nikoliv kříž jak u strakapouda velkého. Také všechny červené znaky jsou růžovější než má strakapoud velký. Hmotnost 74–82 g, rozpětí křídel asi 40 cm.[2] Má kňouravý hlas.

Výskyt

Je ptákem otevřené krajiny s vtroušenými stromy, obývá okolí lidských sídel i lesy, zejména v nížinách. Byl popsán původně v Sýrii, odkud se postupně přes Turecko a Balkánský poloostrov rozšířil do Rakouska a na jižní Moravu.

Ekologie

Hnízdí v dutinách stromů, které jsou umístěny ve výši 2–3 metry nad zemí, vletový otvor má průměr kolem 45 mm. K páření dochází vsedě na šikmé nebo horizontální větvi. Snůšku tvoří 4–7 vajec, na nichž se partneři rovnoměrně střídají. Délka vysezení je 12–13 dní. Mladí ptáci jsou krmeni hmyzem a plody. Proto mají řídký trus, který nelze odklidit a tak musejí kálet do dutiny, která páchne. Hned po vylétnutí si mláďata dopřejí vytrvalou a důkladnou koupel.

Odkazy

Reference

  • Sauer F.: Ptáci lesů, luk a polí. Ikar, Praha 1995.
  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. .
  2. ONDREJ.ZICHA(AT)GMAIL.COM, Ondrej Zicha;. BioLib: Biological library. www.biolib.cz . . Dostupné online. 

Video

Jarmila Kačírková: Strakapoud jižní (Dendrocopos syriacus) hnízdění, krmení mláďat, Lipník nad Bečvou červen 2019

Externí odkazy