V širokém spektru Spřáhlo Janney najdeme nekonečné perspektivy, přístupy a interpretace, které nás zvou k ponoření se do jeho bohatosti a komplexnosti. V průběhu historie hrál Spřáhlo Janney zásadní roli v životech lidí a ovlivňoval způsob, jakým souvisíme, myslíme a tvoříme. Od svých počátků až po dopad na současnou společnost byl Spřáhlo Janney předmětem studia, obdivu a debat, generujících nekonečné úvahy a argumenty, které se snaží pochopit a ocenit jeho důležitost. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Spřáhlo Janney a prozkoumáme jeho význam, vývoj a relevanci v našem dnešním světě.
Samočinné spřáhlo Janney, později označované jako spřáhlo Master Car Builders Association a nyní jako spřáhlo AAR (Association of American Railroads) je plošně rozšířené na železnicích Kanady, USA, Mexika, Japonska, Austrálie, jižní Afriky, Saúdské Arábie, Kuby, Chile, Brazílie, Číně i jiných částech světa. Patří k nejvíce zatížitelným spřáhlům, takže je používáno i u ucelených souprav těžkých nákladních vlaků pro přepravu uhlí nebo rudy v zemích, kde jsou standardem nárazníky a šroubovka.
Spřáhlo zkonstruoval Američan Eli Hamilton Janney v roce 1868 a v roce 1873 si jej nechal patentovat[1]. Janney byl obchodníkem se zbožím, předtím důstojníkem armády konfederace z Alexandrie ve Virginii. Od roku 1877 bylo nasazováno na železnicích USA a v roce 1888 bylo s lehkou modifikací ustanoveno standardním spřáhlem na železnicích USA. Od 3. března 1893 bylo použití spřáhla Janney na železničních vozidlech v USA povinné. V průběhu dalších let se stala jeho konstrukce robustnější, aby bylo schopno přenést vyšší tažné a tlačné síly, tvar a funkce však zůstaly stejné.
Před zavedením samočinného spřáhla byly na železnicích v USA používány různé, často vzájemně nespojitelné nebo obtížně spojitelné varianty trychtýřových spřáhel. Spojování vozidel bylo riskantní a nemálo železničářů přišlo o prsty. Se zavedením samočinného spřáhla podíl úrazů při spřahování vozidel poklesl velmi významně.
Ve Spojených státech se tomuto spřáhlu říká běžně „Automatic Coupler“ - samočinné spřáhlo nebo Knuckle Coupler - kloubové spřáhlo. Úřední označení je AAR Coupler (spřáhlo AAR - viz výše).
Spřáhlo AAR přečkalo zkoušku časem. V průběhu času došlo na jeho konstrukci pouze k menším změnám:
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Janney-Kupplung na německé Wikipedii a Coupling_(railway) na anglické Wikipedii.