V tomto článku prozkoumáme dopad Sodomie na moderní společnost a to, jak utvářela naše životy způsobem, který jsme si nikdy předtím nedokázali představit. Od svého příchodu je Sodomie předmětem debat a kontroverzí, které ve stejné míře vyvolávají vzrušení i obavy. V průběhu let se Sodomie ukázala jako mocná síla, která změnila způsob, jakým interagujeme, komunikujeme a navazujeme na svět kolem nás. Prostřednictvím komplexní analýzy prozkoumáme, jak Sodomie ovlivnil různé aspekty našeho každodenního života, od způsobu, jakým přijímáme informace, až po způsob, jakým se vztahujeme k ostatním. Připravte se na fascinující cestu za objevováním dopadu Sodomie a toho, jak bude i nadále utvářet naši budoucnost.
Sodomie je původně náboženský termín, který označuje společensky neakceptované sexuální chování, např. orální sex, anální sex, stejnopohlavní sexuální styk či sexuální styk se zvířaty (posledně jmenovaný byl též nazýván bestialitou);[1] zejména dříve se užíval i v právu jako označení druhu trestného činu.
Slovo sodomie je odvozeno od názvu biblického města Sodomy, které podle knihy Genesis Hospodin zničil pro hanebné chování jeho obyvatel. Podle Gn 19, 5 (Kral, ČEP) chtěli sodomští muži sexuálně zneužít hosty,[2] což bylo hned dvojí těžké provinění – proti sexuální morálce i pohostinství.
Definice sodomie se v průběhu doby měnila, termín vždy označoval některé druhy sexuálního chování, jež nemohou vést k početí, a proto byly či jsou považovány za nepřirozené.[zdroj?] Někdy se termín používá jen pro označování jednoho konkrétního způsobu chování (např. stejnopohlavní sexuální styk mezi muži, sexuální styk se zvířaty), jindy označuje souhrn různých praktik (včetně například orálně-genitálního či análně-genitálního styku).
Tradiční katolická mravouka rozlišovala dva druhy sodomie. Sodomia perfecta („sodomie dokonalá") označovala soulož dvou osob stejného pohlaví (muže s mužem nebo ženy s ženou). Sodomia imperfecta („sodomie nedokonalá") označovala případy, kdy spolu sice souložily osoby různého pohlaví, ale takovým způsobem, aby nemohlo dojít ke zplození dětí. Oba druhy sodomie byly považovány za těžký hřích. Souloži člověka se zvířetem se v katolické mravouce neříkalo sodomie, ale bestialitas.[3]
V některých právních systémech minulosti i současnosti byla či je sodomie trestná. V Evropě je vesměs termín považovaný za zastaralý, avšak například v zákonech některých států USA zůstala jako právní termín dosud. Ve středověké a raně novověké Evropě hrozil za sodomii až trest smrti. Běžným způsobem provedení trestu bylo upálení, Marie Terezie zavedla za sodomii popravu stětím. Trest smrti za sodomii zrušil zákoník Josefa II. Constitutio Criminalis Josephina z roku 1787.