Sextus Iulius Africanus

V tomto článku se ponoříme do tématu Sextus Iulius Africanus, které díky své aktuální aktuálnosti zaujalo akademiky, odborníky i širokou veřejnost. Od svých počátků až po důsledky v různých oblastech byl Sextus Iulius Africanus předmětem debat a studií, které generovaly různé typy názorů a perspektiv, které obohacují současné panorama. Prostřednictvím podrobné analýzy se snažíme poskytnout čtenáři širokou a úplnou vizi Sextus Iulius Africanus, která se zabývá jeho nejdůležitějšími aspekty, abychom osvětlili toto velmi zajímavé téma.

Sextus Iulius Africanus
Narození160
Aelia Capitolina
Úmrtí240 (ve věku 79–80 let)
Jeruzalém
Povoláníspisovatel, historik a filozof
Významná dílaChronographiai
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Sextus Julius Africanus (asi 160/170 – po 240) byl křesťanský cestovatel a autor nejstarších církevních dějin.

Život

Iulius Africanus zřejmě pocházel z Libye, ačkoli sám uvádí, že pochází z Jeruzaléma.[1] Je možné, že sloužil ve vojsku Septimia Severa při jeho výpravě proti Osrhoene roku 195. Není o něm příliš známo, krom toho, že žil v Emauzích a že byl vyslán k císaři Elagabalovi žádat o povolení k rekonstrukci města. Jeho poslání bylo úspěšné a Emauzy se nadále nazývaly Nikopolis. Dionýsios bar Salibi jej označuje za biskupa, ale někteří pochybují o tom, že byl byť jen presbyterem.

Dílo

Iulius Africanus je především znám jako autor spisu Χρονογραφίαι (Chronografiai) – kroniky světa –, která zahrnuje období od stvoření světa po rok 221. Dílo se dochovalo pouze fragmentárně v dílech jiných autorů, především Eusebia z Kaisareie a Georgia Synkella. Autor v díle porovnává události židovsko-křesťanských dějin s událostmi dějin řeckých a římských. Iulius Africanus je tak poprávu považován za zakladatele křesťanské historiografie.

Iulius Africanus je autorem i dalších menších děl, která se ale podobně jako jeho nejdůležitější dílo nedochovala. Jsou však známy názvy některých z nich: Epistula ad Aristidem řeší problém rozdílu mezi rodokmeny Ježíše Krista v Matoušově a Lukášově evangeliu. Dalším z jeho dochovaných dopisů je list adresovaný Órigenovi, jenž se zabývá hodnověrností starozákonního příběhu o Zuzaně.

Iulius sepsal též spis nazvaný Výšivky (Κεστοί Kestoi), který věnoval císaři Alexandru Severovi. Jedná se o čtyřiadvacetidílnou sbírku encyklopedicky pojednaných témat z oblasti hospodářství, magie, válečného umění, přírodních věd či medicíny.

Související články

Literatura

Primární prameny

  • Sextus Iulius Africanus. Chronographiae: The Extant Fragments. Wallraff, E. ; Adler, W. . Berlin: De Gruyter, 2007. ISBN 978-3-11-019493-7.

Sekundární literatura

  • RIST, J. Sextus Iulius Africanus. In: Der Neue Pauly. Enzyklopädie der Antike. Sv. 11, 2001, s. 494n.

Poznámky